Pátou neděli postní neboli Smrtnou se krojované členky folklórního souboru Pantlék z Němčic nad Hanou vydaly do kostela svaté Maří Magdaleny, aby se tradičně účastnily mše svaté. Po mši se vydaly po domech na koledu spojenou s pozváním na odpolední vystoupení. Letos si Pantlék připravil příběh všech šesti nedělí, a to Černé neboli Pučální, Pražné, Kýchavé, Družebné, Smrtné a Velikonoční.
První neděle Černá nebo také Pučální si vysloužila tanec dospělých žen s černými šátky. Začala doba postní a ženy odkládaly barevné oděvy a oblékaly se do černé nebo modré barvy. Jedna z nich pak připravila z opečeného hrachu pučálku.
Druhá neděle byla Pražná, protože z naklíčeného obilí se vařila pražma. Na scéně se objevil pan učitel se žáky a chodili od domu k domu, aby se zeptali rodičů, proč neposílají své děti do školy.
Třetí neděle zvaná Kýchavá patří zamilovaným, protože v tento čas chodí mládenci se svými děvčaty na pouť, aby jim koupili srdce z perníku a vyznali jim tak svou lásku. A proč Kýchavá? „Protože kdo v ten den třikrát kýchne, bude zdravý po celý rok,“ vysvětlila za Pantlék Jana Otáhalová.
Čtvrtá neděle má krásný název Družebná. Děvčata napekla koláče zvané družbance a scházely se ke společnému pohoštění.
O páté neděli děvčátka nastrojila Smrtku, oblékla ji do sukýnky, namalovala očička a tvářičky. „Už jsme chtěli říct divákům, že ji půjdeme spálit, a v tom na jeviště přiběhla malá Eliška s tím, že dostala zprávu od čaroděje, že se otevře země s pokladem. Najednou se v sále setmělo, zablýsklo a otevřela se skála, ze které vyšly tři víly se třemi ratolestmi. Jedna měla v ruce srdíčko, druhá podkovičku a třetí košík s bylinkami. Dary položily na kraj jeviště a zmizely ve skále, jež se zavřela. „U symbolů stálo, že kdo se jich rukou dotkne, tomu se splní to, co znamenají. Srdce neboli láska znamená, že se budou mít po celý rok všichni rádi. Bylinky jsou zdraví, které přeje země a duch skály. A konečně podkova, jejímž prostřednictvím přejí štěstí andělé nebeští,“ vypočítala Otáhalová.
Následovalo zapálení Smrtky a děvčata přinesla velký májíček, z něhož dostal každý malou jarní kytičku.