Dnes je úterý 13.5.2025, svátek slaví Servác
Zámeckou kavárnu má nové jméno!  U Radlaufa a Amaleyi
Foto Krystýna Bohatová

Nové jméno dostala místní zámecká kavárna. Název je inspirován oblíbenou pohádkou hraběnky Gisely Silva-Tarouca, kterou doprovodil svými nádhernými ilustracemi slavný malíř Josef Mánes.

 

Příběh dvou milenců pochází z Rýnských pohádek německého romantika Clementa Brentana, jeden výtisk najdete dodnes v zámecké knihovně. Pokud máte rádi české legendy, tato pohádka vám možná připomene příběh o Bruncvíkovi a českém lvu.

Od začátku sezóny si můžete v kavárně prohlédnout kopie původních Mánesových ilustrací, které hraběnka obdržela 24. dubna 1850 jako dárek. Byla tak nadšená, že o den později napsala ve svém dopise: „Mánes mně překrásně ilustroval pohádku milou o Radlaufovi na šesti velkých listech.“ „Celý příběh si můžete vyžádat u obsluhy kavárny. A budete-li chtít vědět víc, v zámecké expozici nebo v expozici kreseb Josefa Mánesa v patře zámku můžete hlouběji proniknout do radostí i starostí obyvatel našeho zámku, kteří zde žili před více než 150 lety,“ přidal pozvání kastelán Martin Váňa.