V kostele svatého Libora v Jesenci jsou po stranách hlavního oltáře dvě sochy. Ta vlevo představuje Víru, ta vpravo Naději. A právě naděje byla hlavním tématem letošní Noci kostelů. Program Noci kostelů v Jesenci byl zahájen chvíli po 18. hodině krátkou ukázkou gregoriánského chorálu, který je někdy označován jako „vlastní zpěv církve“.
Pak již následovala přednáška historičky umění z Filozofické fakulty MU v Brně Dr. Michaely Šeferisové Loudové s názvem Zázraky v Jesenci. „Ta přibližně sedmi desítkám zaujatých posluchačů stručně připomněla historii kostela, jehož vznik je spojen se zázračnými uzdraveními na přímluvu svatého Libora, a komentovala obrazy na hlavním oltáři i na těch bočních. Vyzvedla přitom zejména umělecké kvality velkého obrazu hlavního oltáře, který pro kostel svatého Libora zakoupili v roce 1708 premonstráti za 174 zlatých a jehož autorem je významný vlámský malíř Antonis Schoonjans. Tématem obrazu je samozřejmě svatý Libor,“ vyzdvihl Jan Kubalčík z Římskokatolické farnosti v Jesenci.
Dr. Šeferisová Loudová v hlavní části přednášky seznámila posluchače s výkladem významu nástěnných maleb, který se o zmíněná kázání opírá, kdy barokní symbolika v mnoha případech přesahuje prvoplánovou interpretaci. „Bouřlivým potleskem si potom posluchači důrazně řekli o přídavek, v jehož rámci přednášející citovala z unikátně dochované soukromé korespondence J. M. Fissého. Otec František Urban, konický děkan a duchovní správce farnosti Jesenec, pak za všechny přítomné srdečně za krásnou a podnětnou přednášku poděkoval,“ řekl Jan Kubalčík.
Třetím a posledním bodem programu bylo vystoupení scholy při kostele svatého Libora pod vedením MUDr. Karla Martínka. Mix moderních i klasických skladeb posluchače chronologicky provedl liturgickým rokem od adventu do Slavnosti Krista Krále.V úvodu byla zmíněna naděje. Jesenecká farnost se pustila do rekonstrukce zvoničky a pořízení nového zvonu. „Je to úkol náročný, ale nezbytný. Svatý Tomáš Akvinský definoval naději jako očekávání věci budoucí – věci dobré, často nesnadno dosažitelné, ale možné. Proto v Jesenci chovají naději, že se v rámci letošní Noci kostelů podařilo ještě více rozšířit zprávu o tomto projektu. Nejpozději za rok na Noci kostelů 2026 uvidíme, jak se toto dílo daří,“ uzavřel Jan Kubalčík.