Tak se to potvrdilo! Oblíbená elektroprodejna v centru města je skutečně uzavřena. Elmat přitom letos v dubnu oslavil 30 let od svého otevření. Za koncem legendárního obchodu stojí důchodový věk jejího zakladatele i vážná nemoc jeho syna.

Prodejna Elmatu byla otevřena ve Školní ulici v Prostějově na jaře roku 1990. Za tu dobu až do dneška ji navštívilo více jak milion zákazníků. Její zakladatel pro ni hledal svého nástupce. „Vypadalo to, že by to nakonec mohl být syn, který byl vynikající muzikant. Ve čtrnácti letech odešel do Brna na konzervatoř a živil se sám. Bohužel před rokem jej v jeho třiačtyřiceti letech postihla těžká mozková příhoda, která na něm zanechala trvalé následky,“ vysvětlil Jiří Dittman, jenž byl s městem Prostějov desítky let spjat velmi pevným poutem. Ostatně už jeho dědeček patřil k předním prostějovským obchodníkům. Širší pozornost také vzbudil svým filmovým dokumentem o událostech z listopadu 1989 v našem městě nazvaném Sametové dny.

Nyní je již Jiří Dittman několik let v důchodu a žije hlavně mimo Prostějov. Řídit podnik na dálku pro něj ovšem bylo náročné. Pravidelný provoz obchodu Elmat ve Školní ulici tak fakticky ukončil letos v březnu v souvislosti s opatřením proti koronaviru. „Od června do srpna pak probíhal velký výprodej skladových zásob. Následně jsme definitivně zavřeli. Podařilo se však najít kupce, který veškeré zboží stěhuje do Olomoucké ulice k Domu služeb do prodejny, kde v minulosti řadu let působilo Elektro Spáčil,“ prozradil Jiří Dittman.

Elmat otevírá v nových prostorách už tento čtvrtek 15. října.