Dnes je sobota 13.12.2025, svátek slaví Lucie
Prvorepubliková poštovní schránka už visí
Odhalenou poštovní schránku hlídali prvorepublikový četník a pošťák. Na akci se v dešti přišla podívat stovka diváků. Foto: Ladislav Burgr

Jak Večerník předesílal už v minulém vydání, v pátek odpoledne byla na „Na rohu ulice“, přesněji řečeno na rohu Žižkova náměstí a náměstí T. G. Masaryka odhalena nová poštovní schránka. Jedná se o repliku poštovní schránky z doby první republiky a má připomínat prostřednictvím známé básničky prostějovského rodáka a básníka Jiřího Wolkera.

 „Poštovní schránku financoval Rotary klub Prostějov za finančního přispění města Prostějova. Celkové náklady na schránku, instalaci, tabulku, poplatky a jiné dosáhly téměř 300 tisíc korun a město přispělo dotací ve výši 50 tisíc korun. Rotary klub Prostějov financoval schránku z výtěžků prodeje punče na Vánočních trzích v roce 2024 a z členských příspěvků,“ vypočítal pro Večerník za prostějovský Rotary klub Ladislav Burgr. V pátek odpoledne byla za účasti hostů a náhodných kolemjdoucích historická modrá schránka instalována. „Jedná se o plně funkční poštovní schránku, kterou bude obsluhovat Česká pošta. Podle výrobce jsou v ČR pouze dvě takto funkční repliky prvorepublikové poštovní schránky. Kromě té dnes odhalené v Prostějově se druhá nachází v areálu Pražského hradu,“ doplnil Ladislav Burgr. Za Rotary klub schránku odhaloval prezident klubu Jean Marc Chammas a Petr Žouželka. Za Českou poštu Vladimír Procházka, ředitel regionální logistiky ČP. Akci moderoval Aleš Procházka, ředitel knihovny v Prostějově. Po odhalení proběhl krátký program, kde sehráli scénku divadelníci a byla samozřejmě odrecitována báseň Jiřího Wolkera. Během krátkého proslovu zástupce České pošty Vladimír Procházka prozradil, že ČP připravila pamětní razítko a všechny zásilky vhozené do této schránky a řádně oznámkované budou označeny tímto razítkem a standardně doručené adresátovi. Tato akce platí do konce roku 2025 a může být zajímavá pro filatelisty a fanoušky Jiřího Wolkera. Tak si nezapomeňte poslat pohled sobě nebo přátelům. I přes nepříznivé počasí akci navštívilo téměř 100 lidí a vydrželi až do konce.