Dnes je sobota 11.7.2026, svátek slaví Olga
V Rakové se slavilo ve velkém!
Foto: Kristýna Bohatová

V Rakové se slavilo ve velkém!

Velkolepé oslavy zažila obec v sobotu 26. června. Ona sama 750 let od první zmínky, která je sice z roku 1276, avšak písemně byla doložena až o deset let později. Místní dobrovolní hasiči si ten den připomněli také výročí, a to 140 let od založení sboru. A slavilo se ve velkém, nechyběla mše svatá, pochod obcí, vyznamenání a nás pestrá směs hudby, zábavy, techniky i večerní ohnivé show, jež potěšila všechny generace.

Po dopolední již zmíněné mši svaté, která se odehrála ve zdejší kapli za doprovodu Holóbkove mozike, se průvod vydal na slavnostní pochod obcí. Následovalo přivítání hostů, mimo jiné ze Zádveřic-Rakové ve Zlínském kraji a Rakové na Rokycansku v Plzeňském kraji a předání vyznamenání členům SDH.

Pak už následoval bohatý program, který moderovala legendární Martina „Qweetko“ Procházková z Rádia Haná. Zahájila ho Parkour show a nabídla dvě dynamické ukázky a také parkour zónu, kde si mohli děti i dospělí vyzkoušet překážky pod dohledem profesionálů. „Parkour program zajistila Improve Yourself – jedna z největších a nejzkušenějších škol v naší republice. Její tým má za sebou stovky vystoupení, workshopů, exhibic a tréninků po celé republice, tady z nich ukázal to nejlepší,“ uvedl pro Večerník jeden z místních hasičů.

Pak následoval program pro nejmenší, který zajistili hned dva klaunové Bedřich Voháňka (Jaroslav Vašut) a Alois Vemeno (David Ševčík). Dvojice profesionálních klaunů majících za sebou i zkušenosti ze zahraničních vystoupení potěšila laskavým humorem a schopností vtáhnout děti do děje.

Po klauniádě se obecenstvo vrátilo do doby, kdy se dodržovaly lidové zvyky, kdy byl králem folklór. Ten představil Folklórní soubor Mánes z Prostějova a nabídl nejen krásné kroje, ale také energii lidových tanců.
Milovníky Mistra Karla Gotta pak potěšil koncert Honzy Mlčocha, jehož hlas a přednes jsou od originálu jen velmi těžko rozeznatelné. „Zpívá báječně, zavřu oči a vidím Káju. Klobouk dolů,“ nechala se slyšet jedna z přítomných dam.

Na oslavách nechyběla ani ukázka historické techniky SDH, pěna pro děti a ohnivá show.
Až do ranních hodin pak patřilo pódium skupině Via Paběda a taneční zábavě.