V příkopech kolem silnic, na okrajích polí, ale také třeba v lesích. Lidé jsou schopni vyhodit cokoli a kamkoli. Každoročně se o tom přesvědčují nejen cyklisté, řidiči nebo pěší, ale zejména dobrovolníci. Ti, kteří se účastní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Ta je tradičně naplánovaná na sobotu 24. dubna, někteří už se chopili díla individuálně. Jak se ale ukázalo, bylo moudré rozhodnutí: bince po nepořádnících bylo dost.

 

V jedné ze skupin byl i Radomil Holík, který v minulosti větší akce úklidového typu pořádal. Nyní se zúčastnil jako „řadový uklízeč“, který čistil břehy říčky Brodečky u Kobeřic v rámci individuální akce uspořádané obcí Hradčany-Kobeřice. „Kromě běžného komunálu jako plasty, sklo a různých odpadků, co jsou lidi schopni vyhodit, tak jsme našli hned u cesty uhynulou kozu. Buď utekla a zemřela, nebo ji někdo už mrtvou vyhodil. Taky jsme našli pár pneumatik,“ vypočítává „nalezené poklady“.

Také ve Vrbátkách se pustili do úklidu. A i tam se obec přizpůsobila aktuální situaci. „Bylo vyhlášeno, aby lidé udělali individuální skupinky, vyfotili se s úlovky a poslali to na Facebook kulturní komisi,“ uvedl starosta obce Pavel Novotný. A i tamní sběrači byli úspěšní. Zjistili, že se v okolí Vrbátek, Duban a Štětovic nalézá spousta pohozeného skla, kovového odpadu nebo třeba nůž. Osazenstvo Zlaté farmy pak pro změnu dalo k dobru další, ne zcela obvyklý nález v podobě několika balení kondomů.

„Sama jsem s manželem naplnila čtyři pytle. Ale mám pocit, že je to snad nikdy nekončící příběh,“ povzdechla si nad nepořádností ostatních Milada Sokolová, náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov. Naopak Radomil Holík je optimistický. „Odpadu bylo méně než loni. Asi to je po těch pěti letech znát, že když se to opakuje, už toho není tolik,“ dělí se o svou zkušenost.

Přinejmenším Prostějov pak zažije ještě jeden úklid. Společně na to všichni letí tuto sobotu 24. dubna.