Prostějovský Cipísek nezahálí ani v koronavirové době. Vzhledem ke stávající situaci je Mateřské centrum od 22. října zavřeno, ale to neznamená, že se nic neděje. Kromě toho, že vznikají plány co a jak dál a probíhá velký úklid i opravy vybavení, přestěhoval se Cipísek zase do virtuálního světa. „Stejně jako na jaře, kdy vznikla po vyhlášení nouzového stavu facebooková skupina pro maminky s malými dětmi Rodičovské inspirace MC Cipísek aneb Nemůžeme spolu býti, zvládneme to zatím v síti,“ potvrdila Markéta Skládalová, místopředsedkyně MC Cipísek.

Mateřské centrum Cipísek v Prostějově nabízí služby a programy pro rodiny s dětmi od miminek po předškoláky už přes dvacet let. Letošní rok je ale i pro Cipíska velmi náročný a plný změn. V květnu se po nucené jarní pauze rozběhly náhradní programy, pak i letní příměstské tábory pro rodiče s dětmi a MC zahájilo s plnými kurzy nový školní rok. V souladu se všemi opatřeními se Cipísek snažil nabízet reálná setkávání a programy centra.

„V podstatě od začátku roku stále měníme připravené programy, přenastavujeme přihlašovací systém. Od dvaadvacátého října jsme se ale museli definitivně z reality přesunout zase do virtuálního světa. Podstatou činnosti centra je především pomoci rodičům s malými dětmi vyjít z izolace mateřské dovolené, setkávat se s ostatními na stejné lodi, podporovat se navzájem, nabízet inspirace pro zdravý rozvoj dětí. Nabízíme také řadu let i rodičovské vzdělávání a poradenství. A s touto myšlenkou pokračujeme i on-line. Pro rodiče s dětmi připravujeme inspirace, jak zvládat čas s dětmi doma, nechybí kreativní činnosti, zpívat budeme aspoň individuálně na dálku, určitě bude i nějaká ta pohádka pro děti, ale také rodičovské inspirace pro výchovu dětí a zdravé komunikace v celé rodině. Nabízíme on-line individuální poradenství a budeme rozšiřovat nabídku podle zájmu, situace a našich možností,“ popsala průběh činnosti Markéta Skládalová.

První virtuální týden s Cipískem proběhl ve znamení on-line Dýňování. Rodiče s dětmi se zapojili tak, že posílali fotky svého dýňového tvoření. „Takovou kreativitu jako ultrazvuk, Dýňopark, vzteklou dýni, drsnou dýni, dýňového hlídače, zvracející dýni i zcela seriózní dýni, skutečnou, papírovou, svítící, k úsměvu i ke strašení, k dekoraci, pro radost a spousty dalších jsme ani nečekali,“ přiznala s potěšením Skládalová. „Rodiče s dětmi projevili nápady, kreativitu, zručnost a zapojili většinou celou rodinu. K tomu připojili spoustu komentářů a historek, takže, jak prohlásila Terezka, jedna z našich malých návštěvnic, tety budou zírat. Takže jsme zíraly.“

„I v dalších týdnech připravujeme on-line témata, plánujeme, co dál, a doufáme, že se vrátíme, hned jak to půjde, do reálného mateřského centra. A děkujeme všem našim příznivcům za podporu i na dálku a přejeme hlavně pevné zdraví a veselou mysl,“ vzkazuje Markéta Skládalová.