Přesný čas existuje pouze jediný, který se mění každou vteřinou. V dřívější době se nastavoval především podle rádií, dnes už ale vládnou jiné technologie. Především internet, ze kterého si chytré telefony, počítače i další různé systémy dokážou bez vašeho dočinění určit přesný čas, automatické posunutí času dopředu i dozadu, ale také datum nebo také počasí. Podobným systémem to dokážou i různé meteorologické stanice.

Klasické hodiny nebo například hodiny ve starších autech se ale samy změnit neumí. K tomu je zapotřebí lidské pomoci. Stačí si najít na internetu přesný čas, kde se vám kromě minut ukazují i sekundy nebo právě zmíněná rádia. U nich víte, že přesně v celou hodinu začíná zpravodajství.

Čas je základní údaj pro spoustu odvětví a špatně nastavený může znamenat různé komplikace. Na přesném času funguje spousta firem i škol. A chodit s dětmi pravidelně do školy pozdě nikdo nechce. Ve spoustě firem navíc také funguje elektronická docházka, takže stačí i jediná sekunda pro pozdní příchod a můžete se klidně rozloučit s první pracovní půlhodinou. I pracovní směny jsou rozdělené na přesné počty hodin, a to od čtyřhodinových až po čtyřiadvacítky. Bez nich by to byl teprve problém.

Přesný a stejný čas také musí existovat ve veřejné dopravě, jinak by to mohlo znamenat opravdové problémy na veřejných komunikacích. Různé spoje jsou na sobě závislé a navazující na sebe, navíc se střídají v pravidelných časových intervalech. Pokud by se tak každý řídil jinými časovými údaji, vznikl by chaos, který by už jen těžko dával někdo dohromady.

Ač může čas vypadat jen jako relativní údaj, podle kterého se člověk dokáže lépe orientovat během svého života, určitě to tak není. Čas je jednou ze základních věcí, které člověk potřebuje během svého života. Pro jeho lepší fungování, orientaci i navazující okolnosti je to nezbytná složka, se kterou se potkáváme každý den, a to nejen jednou.

 

Tematickou stranu PROSTĚJOVSKO&NASTAVTE SI ČAS najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 9. listopadu