Již třetím rokem pomohou studenti Univerzity Palackého v Olomouci seniorům a dětem s autismem. Rozdávají jim dárky podle jejich vlastního přání. Iniciativa má pozitivní ohlasy, a i v době koronavirové získali tito dobrovolníci důvěru a mohou navštívit celkem tři nemocnice.

„Více než 280 obdarovaných seniorů a přes 400 rozdaných dárků „na přání“. Vánoce pro všechny představují dobročinnou iniciativu studentů Univerzity Palackého v Olomouci, jež se od prvotní skromné myšlenky rozrostla do velké vánoční nadílky, která už více než tři roky rozdává radost v léčebnách dlouhodobě nemocných i dětem s poruchou autistického spektra. Navzdory přetrvávajícím omezením kvůli pandemii covidu-19 se koordinátorky Vánoc pro všechny rozhodly, že udělají maximum pro to, aby radost mohly rozdávat i letos,“ nastínili koordinátoři projektu.

Koordinátorka projektu Vánoce pro všechny Nela Melicharová považuje předávání dárku za velmi osobní. „Díky tomu, že seniory navštívíme poprvé na začátku prosince a podruhé pak před Vánoci už se zabalenými dárky, je vše daleko osobnější. Nejde pak ani tolik o ten dárek jako o to, že jim ho přinese někdo, kdo si na ně už podruhé udělal z vlastní iniciativy čas,“ vysvětlila Melicharová myšlenku projektu.

Dobrovolníci navštíví seniory a děti na začátku prosince ve třech institucích. „Dobrovolníci mají v plánu seniory navštívit na začátku prosince – 1. 12. v Moravském Berouně a 2. 12. v Bohuslavicích a ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Tato návštěva bude jako vždy ve znamení seznámení se s pacienty a zjištění jejich přání na vánoční dárky,“ uvedli koordinátoři v tiskové zprávě.

I tento rok se projektu zúčastní také děti z organizace JAN – Jdeme Autistům Naproti. Organizátoři pro ně chystají program na 22. prosince večer, kdy se na nádvoří Knihovny Univerzity Palackého sejdou rodiče s dětmi a společně budou zpívat koledy, pít punč a rozdávat dárky. Toto setkání bude zároveň vyvrcholením celého letošního nadělování. „Letos jsme zvolili alternativu večírku, který bude kratší a bude probíhat venku na nádvoří. Zkrátka jsme nechtěli přijít o kouzlo, které nám nabízí společné setkání,“ uzavřela další koordinátorka Veronika Krátka Špalková.