Prvopočátky snah o vybudování nového krytého plaveckého bazénu včetně wellnes vybavení a různých dalších služeb vedle prostějovského aquaparku se datují už k podzimu roku 2016. Už tenkrát na jednání zastupitelstva tehdejší vedení magistrátu přišlo s těmito plány, které byly podporovány i ze strany opozice. Dodnes ovšem není do země ani kopnuto a připravený pozemek za plotem krasického koupaliště stále zarůstá trávou. Proč? Podle aktuálního zjištění Večerníku na to nejsou peníze...

Opravdu horké diskuse na půdě prostějovského zastupitelstva se na toto téma vedly v letech 2017 a 2018. V březnu 2017 radní oznámili, že ze svých plánů výrazně slevili. Hlavně v tom, že místo padesátimetrového bazénu postačí jen poloviční. „Firma z Chebu, která dělá projekty na kryté plavecké areály, nám doporučila, že nejvýhodnější variantou je krytý ‚plavečák‘ s menším než padesátimetrovým bazénem. Výhodnější je to v tom, že takový areál by byl lépe samofinancovatelný. Podle odborníků totiž do takových zařízení chodí na různé atrakce a do wellness vybavení spousta rodin s dětmi, ovšem velký plavecký bazén je využíván jen velmi málo, jeho provoz je výrazně ztrátový. Ano, slibovali jsme bazén o délce padesát metrů s osmi plaveckými dráhami. Ale jelikož hovoříme o projektu za 400 milionů korun a budeme si muset na tuto investici vzít úvěr, je třeba uvažovat také o rentabilním provozu tohoto nového zařízení,“ sdělil na jaře roku 2017 Zdeněk Fišer, tehdejší první náměstek primátorky Prostějova. „Necháváme si zpracovat i projekt krytého plaveckého pětadvacetimetrového bazénu s tím, že na uvolněné místo bychom doplnili raději více vodních atrakcí pro děti a také další wellnes vybavení. Uvidíme, na kolik peněz by nás přišla tato varianta, poté se rozhodneme. Chceme o dvou možnostech informovat i zastupitele,“ nastínil před skoro čtyřmi lety další z náměstků Jiří Pospíšil. „Jistotou ovšem i nadále zůstává, že do dvou let by měl v aquaparku vyrůst nový moderní krytý bazén,“ dodal ještě na tiskové konferenci rady v březnu 2018 bývalý první náměstek Fišer.

Přestože během posledních dvou let Večerník ještě občas při jednáních zastupitelstva tu a tam zaslechl poznámku o tomto projektu, dodnes se nic nestalo a krytý plavecký bazén je v nedohlednu. A jaké plány má město dnes? Podle současného náměstka primátora pro stavební investice v Prostějově projekt „nezemřel“, ale... „Byla vypracována studie na tři varianty bazénu s odhadovanými náklady od 665 milionů korun až do výše 828 milionů korun. Vzhledem k této výši, omezeným rozpočtovým možnostem financování města kvůli covid-19 a prioritám v investiční výstavbě, kdy je na prvním místě rekonstrukce Společenského domu, a z toho vyplývající nutnosti zapojení externího financování, se pro rok 2021 s touto akcí nepočítá. A vývoj ekonomiky na další období nelze v současnosti vůbec predikovat,“ reagoval na dotaz Večerníku Jiří Rozehnal.

Zjednoduše řečeno, výstavba nového krytého plaveckého stadionu v Prostějově zůstává v nedohlednu.