Byla to statečná žena, silná osobnost. Někdejší česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková zemřela v úterý 24. listopadu. Právě ona 21. srpna 1968 v Televizních novinách informovala o začátku okupace republiky vojsky Varšavské smlouvy, četla první prohlášení a protestní rezoluce, výzvy a svědectví… Kamila Moučková byla a zůstane vzorem svou odvahou.

21. srpna 1968 v Československé televizi ohlásila počátek okupace vojsk Varšavské smlouvy. „Stáli za mnou dva sovětští vojáci. Když jsem to dokončila, prostě mě odtáhli ven,“ vzpomínala Moučková o řadu let později.

Po této události pokračovala v protiokupačním vysílání z Hloubětína. Po výpovědi z Československé televize v roce 1970 těžko hledala zaměstnání, navíc později i jako signatářka Charty 77 mohla pracovat jen v dělnické profesi ať už jako kantýnská, či uklízečka. Je obdivuhodné, jakým způsobem si stála za svým a nepoddala se komunistickému režimu, jehož perzekuce sice nenabývala tak drastických podob, jako tomu bylo v 50. letech, přesto znamenala normalizace 70. let výrazné utužení totalitní moci.

Po sametové revoluci se jako moderátorka vrátila do České televize, spolupracovala s rádiem Svobodná Evropa, bylo možné ji vídat v pořadu pro seniory Barvy života, působila v dabingu, byla činná i v politice.

Zemřela v tichosti v úterý 24. listopadu. Bylo jí 92 let.