Po každé pracovní rutině nebo i v mezičase naše tělo i mysl ocení odpočinek. Pokud je to navíc formou cvičení a můžeme tak posílit své tělo, uděláme jedině dobře. Jednostranné pohyby v zaměstnání nejsou pro nás dobré, proto si najděte denně pár minut na cvičení a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe, navíc zabráníte špatnému držení těla a z toho plynoucím problémům. Mimo jiné uvolníte i stres a napětí. Přitom není potřeba hned chodit do posilovny. Pojďme tedy na to, v dnešním osmačtyřicátém dílu se opět zaměříme na uvolňovací techniky...

 

 1. Jako první je potřeba se vždy rozcvičit, ta je základ a měla by předcházet úplně každému cvičení. Následně si pusťte nějakou oblíbenou pomalejší či relaxační hudbu, dejte si podložku na zem a můžeme začít. Sedneme si na zem (nikoliv gauč nebo postel) a posuneme se až ke zdi, nohy o ni opřeme a ruce necháme ležet v klidu vedle těla, avšak dlaněmi vzhůru (viz. foto). Pod zadek můžete klidně umístit menší polštář. Nyní se od břicha začneme pomalu nadechovat. Dech postupuje směrem od břicha do žeber, kde máme pocit, že se žebra otevírají do široka, dech však nezastavujeme, ale postupuje stále směrem nahoru. Pak pomalu vydechneme.

2. Nohy můžeme mít opřené s mírně pokrčenými koleny. Hrudník, bedra a celá záda leží na zemi. Teď už jen budeme ležet 5 až 10 minut se zavřenýma očima, zhluboka dýchat, vnímat jen sebe a každičkou část svého těla (viz. foto). Cvik je ohromný na bolestivé nohy, žíly a otoky nohou, zmírní napětí celé spodní části těla, pomáhá při kompletní únavě těla, také zlepšuje trávení, protože rozproudí tekutiny v těle a harmonizuje mysl i tělo. Pokud zvládnete cvik třikrát za týden, budete cítit pokaždé velkou úlevu a těšit se na něj.

3. V dalším cviku si klekneme (viz. foto). Nyní se od břicha začneme pomalu nadechovat. Dech postupuje směrem od břicha do žeber, kde máme pocit, že se žebra otevírají do široka, dech však nezastavujeme, ale postupuje stále směrem nahoru. Pak pomalu vydechneme.

4. Nyní natáhneme ruce nahoru a předkloníme se dopředu, jak jen to jde. Pomalu se dostaňme rukama až na podložku, opřeme hlavu o čelo, uvolníme ji, stejně tak paže, krk, ramena, záda a vědomě celé tělo (viz. foto). K tomu uvolníme i mysl a své myšlenky. Necháme všechny myšlenky odejít, zavřeme oči a jen dýcháme. Při každém výdechu vnímáme uvolnění svalů. Držíme klidně i pět minut, nebo dokud je nám to příjemné. Cvik pomáhá na uvolnění hrudníku, hlavy, krční páteře, zad, stehen a celého těla. Na závěr si určitě udělejte strečink, ať vás následně nic nebolí.

A já už se těším zase příště!

 

Tematickou stranu Servis pro ženy najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 13. prosince