Mistr etikety, poradce prezidenta Václava Havla. Ale také člověk s velkým rozhledem. To je v krátkosti Ladislav Špaček. Minulé pondělí večer zavítal do Prostějova a v Národním domě měl dvouhodinovou přednášku, která zdaleka nebyla jen o chování, ale také o vzhledu, historii, způsobu komunikace. Zkrátka o všem, co by mělo patřit k důležitým společenským znalostem každého z nás. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

Večer, na který přítomní jen tak nezapomenou. To přichystal mistr přes etiketu Ladislav Špaček pro všechny, co přišli v pondělí 17. února na devatenáctou hodinu do Národního domu. V hlavním sále narvaném k prasknutí měl k přítomným dvouhodinový projev, one man show. A bylo co poslouchat: Ladislav Špaček promluvil například o jednotlivých variantách obleků a jejich vhodnosti k různým příležitostem – zmínil třeba tři jejich základní odstíny. Neopomněl pak pánům připomenout, že by si je měli ve společnosti nechávat zapnuté.
Špaček se věnoval i chování, kdo se komu představuje. Nebo jak je to s odmítáním a přijímáním pozvánek do společnosti. Řekl přitom, že milosrdné lži zde mají své místo: když už se ale z pozvání na nějakou událost vykroutíme, nesmíme se už zúčastnit. Stejně tak musí muži oželet přítomnost své partnerky, pokud není v pozvánce vysloveně pozvaná. A naopak. „Jelikož mám pravidla etikety vcelku nastudovaná, tak pro mě v průběhu večera nové informace v podstatě nezazněly, bylo to spíše připomenutím. I tak jsem si ale program pana Špačka moc užil, protože dokáže o vážných věcech povídat zábavnou odlehčenou formou,“ uvedl jeden z diváků Tomáš Lázna.
A skutečně, diváci se dobře bavili. Ladislav Špaček povídal odlehčenou formou, zapojoval vtipy, historky – třeba tu, v níž se Václav Havel snažil vlastnoručně upravit své sako – nebo dával příklady: dobré i špatné. Pustil se přitom také do někdejších politiků: Topolánkovi zkritizoval kravatu, Nečasovi „nožku přes nožku“, Buzkové outfit, expremiérovi Slovenska zase krátkou košili. Málokdo jeho drobnohledu unikl. Velké veselí pak vyvolalo třeba to, jak Špaček odrazoval muže od toho, aby s sebou třeba na ples nebo na bankety nosili drobné, aby se jim nevytvořilo v kapce prso. „Mě asi nejvíc pobavilo ‚pravidlo‘, že muž drobné nesbírá, ale rozdává,“ usmál se Lázna.
Ladislav Špaček se navíc ukázal i jako skvělý znalec módy a historie. A tak se stalo, že od historky, proč se dnes nechává spodní knoflíček saka rozepnutý, se přesunul k britské královské rodině, 2. světové válce, a nakonec k filmu Králova řeč. Právě řeč mohlo publikum u Špačka taktéž obdivovat. Někdejší mluvčí prvního prezidenta České republiky se ukázal jako velmi schopný rétor, až takový, že během dvouhodinového programu si nevzal jedinou pauzu a držel pozornost obecenstva po celou dobu. Jedna věc pak určitě utkví divákům v paměti, koneckonců se dotýká jejich každodenního života. „Marná sláva, šaty dělají člověka,“ vzkázal Prostějovanům Ladislav Špaček.