Už svítí! Letos ale bez famfár. Vánoční strom v Prostějově na náměstí T. G. Masaryka už je v plné parádě. Dvanáctimetrový smrk z Lipové byl rozsvícen o půl páté, napůl natajno. Rozsvícení přesto probíhalo alespoň přes internet, on-line. I když bez programu. Přesto se ale u stromu sešly hloučky lidí záhy po rozsvícení a obdivovali ho. Někteří dorazili s prskavkami, jiní zkrátka aspoň trošku nasát vánoční atmosféry, která jako by se kvůli koronaviru ne a ne dostavit.
 
"Strom je pěkný. Ale přijde mi malý, aspoň oproti dřívějším letům," upozornila žena, která se představila jako Zuzka. Spolu s dalšími desítkami lidí mohla obdivovat i betlém, který se taktéž rozsvítil. Ve středu zájmu byl ale přesto vánoční strom. Ten letošní dostal jméno Jiskra naděje.

 
"Byl tam opět návrh, aby se jmenoval Jura. Ale za Miladu se tentokrát nikdo nepřimlouval. Je vidět, že František jede," poznamenala s úsměvem náměstkyně primátora pro oblast kultury Milada Sokolová. Rada města přitom měla z čeho vybírat: ve veřejné anketě dorazilo na 150 názvů, včetně třeba Kovídku nebo Lipánka - ne ovšem s odkazem na známou pochoutku, ale na místo původu. "Musím říct, že vybírání názvu bylo snad nejdelším bodem zasedání rady," konstatoval primátor František Jura. Zatíco rozsvícení stromu se tak lidé dočkali, stánky s vánočním zbožím zůstávají naopak zavřené.