Poprvé v novodobé historii Prostějova udělil František Jura medaili primátora města. Minulý čtvrtek 26. listopadu předal ocenění Petru Marákovi, který v létě letošního roku zachránil život osmiletému chlapci. Pětačtyřicetiletý občan Prostějova za dítětem skočil do septiku, kam se zřítilo během rodinné oslavy v Otaslavicích. „Jsem rád, že medaili mohu předat právě tomuto statečnému muži,“ uvedl primátor Jura.

K události došlo v polovině srpna na velké narozeninové party. Osmiletý chlapec během hry „na babu“ vyskočil na dřevěný poklop septiku, který se s ním nečekaně zbortil. Následoval pád asi dva a půl metru dlouhou šachtou do jímky hluboké tři a půl metru. Naštěstí vše zahlédly děti a okamžitě zavolaly dospělé. Zatímco někteří běželi pro žebřík, Petr Marák zorganizoval záchranu dítěte a ihned požádal přátele, aby ho drželi za ruce, načež se spustil se do šachty. Chlapci se však nepodařilo zachytit jeho nohou. Statečný muž proto za ním do žumpy skočil, zachytil ho a udržel jeho hlavu nad hladinou do doby, než se po spuštěném žebříku dostali oba nahoru do bezpečí. Přítomní se shodli, že nebýt jeho pohotové reakce, dítě by pravděpodobně nepřežilo...

Jak jsme na stránkách Večerníku již informovali, Petr Marák za svůj čin obdržel Cenu Michala Veliška udělovanou neprofesionálům za statečnost při záchraně lidského života. Nyní si z prostějovské radnice odnesl rovněž medaili primátora s pořadovým číslem 1. „Když jsem teď slyšel příběh pana Maráka úplně do detailu, tak jsem se skoro neubránil slzám. Bylo to velmi emotivní vyprávění.  Jsem rád, že medaili primátora za záchranu lidského života předávám právě tomuto statečnému muži,“ uvedl během setkání na prostějovské radnici primátor František Jura.

Sám oceněný netajil vděčnost. „Je to nádherné ocenění a já i moji dva synové, kteří mě doprovázeli, z něj máme velkou radost. Byl to jeden z mých nejhezčích zážitků v životě. Moc si toho vážím,“ komentoval pro Večerník slavnostní okamžik Petr Marák. 

 

S držitelem nyní už dvou prestižních cen jsme exkluzivně získali obsáhlý rozhovor, jehož první díl najdete už v dnešním vydání na straně 12. Tu druhou si můžete přečíst v příštím čísle.