Pozvednutí výkonu ano, příznivý výsledek ne. Tak ve stručnosti vyzněl zápas 16. kola UNIQA extraligy žen ČR 2020/21 pro volejbalistky Prostějova, jež proti Ostravě výtečně začaly. A zdálo se, že po dlouhé době směřují ke kýženému triumfu. Soupeřky se však postupně zlepšovaly a nakonec v zajímavém střetnutí potvrdily svou kvalitní formu po restartu sezóny, když obrátily pro ně komplikovaný vývoj.

Po pátečním debaklu s Olomoucí potřebovaly Hanačky nutně nějaký pozitivní impuls, aby se o čtyřiadvacet hodin později zvedly. Ten přišel hned v úvodu, když za stavu 1:2 Fričová skvěle zapodávala a hlavně díky tomu se povedlo pětibodovou sérií otočit na 6:2. Domácí mančaft tím nabral pohodu, na rozdíl od předchozího dne se mu dařilo ve všech činnostech. A soupeřky udržoval pod permanentním tlakem, čímž rozdíl ve skóre stále rostl (11:5, 16:8). Teprve pak se i severomoravský tým dostal víc do tempa a částečně dotáhl (17:12), nicméně rozjetá děvčata ve fialových dresech už neměla problémy vstupní sadu dorazit do vítězného konce – 25:18 a 1:0.

Okamžitě po startu druhé části však hostující hráčky citelně přitlačily servisem i vším ostatním, naopak chybovost pocházející od zhoršené přihrávky přešla na stranu VK (2:7). Poměr sil na palubovce se úplně obrátil, od skóre 5:8 následoval druhý mohutný úder TJ. Štrbová kvalitně podávala, celé ostravské družstvo perfektně bránilo na síti i v poli, stejně jako útočilo. Prostějov tenhle nápor vůbec neustál, ocitl se pod těžkou dekou a hrozila mu jednociferná nakládačka - 7:21. Nekonala se korekcí na 11:21, přesto nebylo co řešit – 12:25 a 1:1.

Úvod třetího dějství vypadal vyrovnaně, ovšem pouze chvíli - 3:3. Vzápětí Pluhařová vypustila několik jedovatých plachet zpoza koncové čáry a pomohla své partě k úniku na 7:3. Najednou se tak energetická vlna kvalitního volejbalu opět přesunula na domácí stranu, bitva plná výkyvů i prudkých zvratů pokračovala, tentokrát v režii vékáčka - 12:6. Pommerovy ovečky se potom vrátily do děje postupným dotahováním ztráty především zásluhou neprostupných bloků a po šňůře šesti výměn v řadě z 19:14 na 19:20 se zrodilo drama. O fous lépe jej zvládl výběr kapitánky Hrdličkové – 23:25 a 1:2.

Ostravanky takovým průběhem získaly psychickou výhodu (2:4), leč hanácké bojovnice se nenechaly rozhodit a rychle zareagovaly (7:5). Oživily servis, zabraly v defenzivě, znova začaly bodově zakončovat. Něco podobného předvedly o moment později protivnice (11:9 – 11:12), čtvrtý díl se tudíž přeléval nahoru a dolů. Definitivně ve prospěch jistějších hostů duel zlomil jejich nápor z 16:14 na 17:21 vydlážděný obětavými zákroky v poli. Domácí plejerky ztratily přesnost i agilitu, a byť ještě dřely, v závěru přišly též o celý mač – 21:25 a 1:3.

 

ZAZNĚLO NA TISKOVCE…

Lubomír PETRÁŠ – VK Prostějov

„Podali jsme bojovný výkon, o dost zlepšený v porovnání s minulými dvěma zápasy proti silné Olomouci. Pomohli jsme si dobrou přihrávkou, v některých částech utkání nám fungovala i obrana a útok. Velká škoda byla třetího setu, kde jsme vedli 19:14 a měli šance tenhle náskok udržet, místo toho jsme se však zasekli v jednom postavení. A dovolili Ostravě průběh otočit, což rozhodlo, stejně jako sedmnáct bodových bloků soupeře.“

Zdeněk POMMER – TJ Ostrava

„Vybojovali jsme veledůležité tři body v náročném programu, kterým teď procházíme. Hlavně ze začátku to bylo od nás dost unavené utkání, nezačali jsme vůbec dobře a tím větší cenu má vítězství po otočeném průběhu zápasu. Obrovsky jsme si pomáhali blokem ve fázích, kdy se nám jinak tolik nedařilo, klíčový byl obrat v závěru třetího setu. A celkově jsme to zmákli, takže spokojenost.“