Dnes je neděle 10.8.2025, svátek slaví Vavřinec
Rekord na Stražisku! Triatlon zvládlo 145 nadšenců

Už jste triatlon zkusili také? Pokud ne, pak jste v sobotu 26. července propásli jedinečnou příležitost zjistit, že jen máloco vám během léta poskytne tak intenzivní pocit, že žijete skutečně naplno, jako tento sport kombinující plavání, cyklistiku a běh.

Na koupališti na Stražisku se totiž konal už 13. ročník triatlonu pro každého Veteran Steel Man. Obliba tohoto setkání lidí milujících pohyb na čerstvém vzduchu v posledních letech výrazně roste, letos se do klání aktivně zapojilo 145 amatérských sportovců, což je bezkonkurenčně nejvíce v jeho dlouhé historii. Nejstaršího a nejmladšího přitom dělilo celých 60 let!

Tradice triatlonu Veteran Steel Man byla založena už v roce 2003 skupinkou sportovních nadšenců okolo sportovce Milana Dvořáka. Do vínku této akce bylo dáno motto: Turisticko-sportovní závod, kde hlavní kategorií jsou muži nad 50 a 60 let.

Jeho novodobá historie se začala psát po přestěhování do areálu Čertových rybníků. Od roku 2019 se pak všichni sportovní nadšenci schází na koupališti na Stražisku. Poněkud zkalené vody rybníka určeného k rybaření nahradil bazén s křišťálově průzračnou vodou, což zřejmě stálo za rozmachem této akce, která letos už podruhé za sebou překonala rekord v počtu účastníků. Nejenže nejrůznější sportovní nadšence a dobrodruhy stále více začali doplňovat lidé zaměřující se čistě na tento sport z celé Moravy, ale hlavní roli sehrál zásadní nárůst v kategorii „hobby“ určené v první řadě všem, kteří si chtějí tento krásný sport vyzkoušet.

I letos na start všechny účastníky přišla přivítat starostka Stražiska, jehož koupaliště triatlonu vytváří perfektní zázemí, konický starosta, jenž akci dokázal zajistit širší podporu či Jan Vařeka z pily Javořice, která patří již mnoho let k hlavním sponzorům této výjimečné sportovní události.

Následně na 90 účastníků hlavního závodu čekalo 800 metrů plavání v bazéně, 51 kilometrů na kole a 7,6 kilometru běhu, v kategorii hobby, kde nastoupilo 55 lidí to pak bylo 400 metrů plavání, 20 km na kole a 5 km běhu. Během závodu letos nepanovalo takové vedro, jako tomu bývalo v uplynulých letech, naopak závodníky během jízdy na kole mírně svlažila dešťová přeháňka. Atmosféra v cíli pak ovšem byla opět nezapomenutelná. Závodníci se zde dočkali již „kultovních“ triček a občerstvení, ti nejlepší v jednotlivých kategoriích pak nádherných medailí a zajímavých cen. Nechyběla ani dosti bohatá tombola. „Krásný závod s perfektní organizací, a přitom v přátelském prostředí. Letos s opravdu vysokou účastí, v tomto ohledu patří velký klobouček pořadatelům,“ zhodnotil Pavel Kučera, účastník celé řady triatlonů nejen v okolí.

Organizátory veskrze pozitivní ohlasy pochopitelně těšily, sami byli spokojeni zejména s tím, že se všichni dostali v pořádku do cíle a nikdo nezabloudil. „Letošním nejstarším účastníkem byl třiasedmdesátiletý Pavel Mikita, zatímco nejmladším teprve třináctiletý Samuel Michl. Tento fakt jen potvrzuje, že naše akce je otevřena pro všechny věkové kategorie,“ vyjádřila se Veronika Kovandová za celý sehraný organizátorský tým.

Novinkou letošního ročníku bylo plavání ve třech vlnách podle výkonnosti. „To se určitě osvědčilo, v bazénu díky tomu bylo méně plavců. Navíc jsme rádi, že se postupně opravují silnice ve směru ze Stražiska na Konici, což všichni účastníci velice vítají. Příští rok navíc budeme možná moci využít i novou cyklostezku,“ nastínila Veronika Kovandová a závěrem poděkovala stálým sponzorům, mezi něž patří pila Javořice, Novatop system Ptení, URC systems Prostějov, Sladovny Souflet, Olomoucký kraj a řada dalších.

 

Steel man:

Muži:

1. Petr Karlík Blansko 1982 2:15:37

2. Jakub Vašut Šternberk 1987 2:19:39

3. Pavel Kučera Prostějov 1987 2:20:34

Ženy:

1. Markéta Crhonková Mostkovice 2001 2:29:32

2. Linda Kavínová Blansko 2002 2:42:00

3. Eva Šimková Těchonín 1986 2:48:24

 

Hobby:

Muži:

1. Roman Audy Křemenec 1991 1:16:50

2. Michael Juras Brno 1992 1:17:19

3. Marek Švarc Blansko 2005 1:17:21

Ženy:

1. Martina Spurná Ptení 1995 1:28:36

2. Eva Kasalová Žarošice 1993 1:28:57

3. Michaela Dašková Prostějov 2007 1:31:07