Zatímco v nižších soutěží ještě pokračují přípravy na odvetné jarní boje, tak v nejvyšší krajské soutěži je už vše připraveno k rozuzlení. Porci patnácti duelů odstartují i dva zástupci našeho okresu. Rezerva Prostějova bude mít za cíl minimálně udržení postavení na bedně a ideálně se dostat ještě výš, protože letošní meta postupu je předem deklarovaná. Zajímavá a kvalitní zimní příprava nasvědčuje tomu, že vedení udělalo pro úspěch maximum. Opačné starosti naopak bude řešit Konice, která se bude chtít dostat z posledního místa, a ještě zabojovat o možné setrvání mezi smetánkou, i když to nebude vůbec nic snadného.
Vítězná generálka rezervy Prostějova
„Kluci zaslouží za celou přípravu pochvalu,“ těší kouče Davida Chudu
Poslední přípravný duel před ostrým startem jarní části nejvyšší krajské soutěže za sebou mají fotbalisté rezervy Prostějova. Na umělé trávě v Olympijské ulici je v generálce čekal soupeř z Ráječka a domácí bojovali tak trošku sami se sebou, protože kvůli drobným zraněním i virovému onemocnění nemohl kouč počítat se všemi oporami. Přesto se povedlo zvítězit a lodivod se velmi těší na start druhé poloviny soutěže, protože celou zimní přípravu může hodnotit velmi pozitivně.
„Prošli jsme si malinko krizovým týdnem, kdy se nám nakupila zranění a nemoci hráčů. Proto jsem byl zvědavý, jak se v generálce popasujeme s absencí hned šest fotbalistů z kádru. A musím říct, že jsme situaci zvládli na jedničku. Hned v úvodu utkání se Vágner dostal skvěle do souboje a předložil míč Palčovi do ideální pozice – 1:0. To nám dodalo potřebný klid a velmi fotbalového soupeře jsme drželi na uzdě. Hrál se opět oboustranně velice kvalitní fotbal. Nás podržel Šnajdr při tutovce soupeře. Naopak svou šanci ze sedmi metrů jsme neproměnili. Do konce poločasu jsme ještě měli přidat na 2:0 při úniku dvou hráčů na brankáře soupeře, ale nestalo se,“ ohlížel se za prvním poločasem kouč David Chuda.
„Ze začátku druhé půle jsme tahali za kratší konec a Ráječko nás zatlačilo. Svou převahu však nedokázalo přetavit ve vyložené šance. A tak v 70. minutě přišel trest, kdy výborně hrající Vágner oprášil fungující spolupráci s Palčem a naservíroval mu opět do výhodné pozice, kde se náš benjamínek nemýlil – 2:0. Z euforie nás vytrhli hosté hned o chvíli později, kdy po našem faulu korigovali z penalty na 2:1. Do konce utkání jsme pak předvedli organizovaný výkon a zvítězili tak i v generálce,“ přidal ke druhému dějství.
Kromě utkání tak byl čas i na krátké zhodnocení celé zimní přípravy. „Kluci zaslouží za dnešek i za celou zimu velkou pochvalu. To, jak pracují, se jim vrací a je to vidět na výkonnosti jednotlivců, a hlavně i týmu. Směrem k jaru se nemusí bát žádného soupeře. Ráječko potvrdilo vysokou kvalitu. Konfrontace s velmi fotbalovým jihem pro nás dopadla lichotivě a teď je třeba to přetavit do výsledků i v ostrých utkáních, která budou zcela jednoznačně vedena úplně jinak. V celkovém kontextu se nám zima dost povedla, ale všichni víme, že se rozhoduje až na jaře. Máme svůj cíl a za ním si tvrdě půjdeme,“ přidal kouč. Mise týmu započne už v sobotu 6. března od 15.00 hodin na domácí půdě.
1. SK Prostějov „B“
SK Olympia Ráječko
2:1 (1:0)
Branky: 2x Palčo.
Sestava Prostějova: Šnajdr (46. Mikeš) – Bokůvka, Kirschbaum, Zbožínek, Vyroubal, Rus, Klimeš, Navrátil (70. Šídlo), Čermák (60. Ondris), Palčo (70. Cibulec), Vágner. Trenér: David Chuda.
Odchody? Zatím žádné, hlásí trenér Konice
K závěru se chýlí zimní příprava konického Sokola. Tým už o víkendu nastoupí do ostrého zápasu, 7. března jej čeká souboj s Rapotínem. Nastal tedy čas bilancování. Jaká byla zimní příprava Konice? „Podle mě splnila účel,“ konstatoval kouč posledního celku krajského přeboru Jaroslav Liška.
Připomněl, že tým odehrál půltucet zápasů. „Zkoušel jsem více hráčů, výsledky jsem ani tolik neřešil. V některých zápasech jsem dal větší prostor dorostencům, chtěl jsem vidět, jak vypadají do budoucnosti,“ poznamenal Liška. Poslední mač má za sebou tým proti Kunštátu. Ten hraje I. A třídu. „Prohráli jsme generálku 1:2 s Kunštátem, kvalitním soupeřem. Samozřejmě jsme už hráli v sestavě, ve které bychom měli hrát. Přijdou ale ještě změny,“ dodal Jaroslav Liška, který tým převzal před ročníkem 2025/2026 po Petru Ullmannovi. Liška musel pracovat s mladým, nově se skládajícím týmem. Podzim navíc poznamenala zranění. Tím spíše může trenéra těšit, že pohyb směrem ven z kádru bude nakonec minimální. „Zatím se nekonal žádný odchod. Nejsou ještě dořešené, a jestli budou, týkat se to bude jen dvou hráčů. Příchodů by naopak mělo být dost. Akorát jedna z posil si zlomila palec. Dost to dotyčného limituje, nestihne první kolo,“ konstatoval Jaroslav Liška.






