Velice dlouho musely volejbalistky VK Prostějov čekat na své čtvrté vystoupení v aktuálním ročníku UNIQA extraligy žen ČR, vinou přestávky způsobené opatřeními proti covid-19 se nehrálo téměř dva měsíce. A návrat to byl pro sedmý celek tabulky stejně smutný, jako předtím neplánované loučení. Královo Pole jej opět zdolalo 3:1, tentokrát na svém hřišti. Posun výš průběžným pořadím nevyšší soutěže se tedy nekonal.

Přitom Hanačky v metropoli jižní Moravy slibně začaly, možná i díky dvěma tréninkovým duelům proti UP Olomouc během posledního týdne přípravy se zdály víc rozehrané. Drtivou většinu zahajovacího dějství tak vedly, a byť v koncovce o výhodu přišly (z 21:23 na 24:23), zvládly ještě vstupní sadu urvat 24:26. „Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, jako bychom my byli doma. Neměli jsme problémy s přihrávkou, dařilo se nám útočně a taky obrana vypadala solidně, k tomu jsme vybojovali dramatický závěr,“ popisoval hlavní kouč vékáčka Lubomír Petráš.

Druhá část byla vyrovnaná, skóre se často přelévalo ze strany na stranu. Od stavu 18:19 však hostující družstvo přestalo fungovat, posledních pět výměn na 25:20 patřilo drtivému náporu KP. „Druhého setu byla velká škoda, protože jeho většinu jsme ještě drželi slušný výkon. Bohužel koncovka nám totálně utekla, tam se celý zápas zlomil,“ nepochyboval Petráš.

Soudě i dle dalšího průběhu střetnutí se právě finiš setu číslo dva opravdu stal jeho klíčovou pasáží. Ve zbytku souboje totiž domácí kolektiv přes občasné peripetie neustále vedl a prostějovský mančaft nezvládal čelit jeho hernímu zlepšení. Naopak se sám potýkal s klesajícím výkonem, až moravské derby dospělo k logickému vyústění – triumfu kompaktnějších protivnic. „Od zmíněného závěru druhé sady jsme měli obrovské potíže na přihrávce, odešlo nám též zakončení a zhoršila se i obrana, prostě všechno dohromady. Nedokázali jsme už soupeřky vůbec tlačit, zatímco ony nás dostávaly pod stále větší tlak zejména podáním a následně dalšími herními činnostmi. Brno potvrdilo, že v současném složení má své kvality,“ zdůraznil Petráš.

Nemalou roli jistě měl užší kádr VK, zvlášť při porovnání s početně širokým výběrem Brna. Hosté přijeli jen v deseti a do utkání zasáhlo pouze devět plejerek, tedy dvě na střídání. „Na tohle se nechci vymlouvat. I když je pochopitelně pravda, že kdo má na lavičce k dispozici víc skutečně použitelných děvčat k potřebnému protočení či oživení sestavy, má určitě výhodu,“ připustil slovenský stratég.

Prostějovankám se tedy nepovedlo zaháčkovat v unikajícím středu extraligového pelotonu, který se jim po třetí prohře ze čtyř zápasů vzdaluje. „Kvůli koronaviru jsme stihli odehrát hodně málo utkání, takže na nějaké větší soudy je zatím brzy. Přesto dosud absolvované zápasy o něčem vypovídají. Záleží, nakolik se v dalším průběhu sezóny dokážeme zlepšovat v porovnání s ostatními extraligovými celky,“ odtušil Luboš Petráš.