Po fotbalu, hokeji, basketbalu a házené využil možnosti obnovit zápasový program svých profesionálních soutěží také český volejbal. Muži už v restartovaném režimu fungují, ženy do něj naskočí v sobotu 21. listopadu tak, jak bylo předběžně plánováno. Volejbalistky VK Prostějov čeká úvodní duel po koronavirové pauze na hřišti KP Brno.

„Klíčové pro návrat k utkáním bylo, když Český volejbalový svaz obdržel po několika dnech čekání výjimku od Ministerstva zdravotnictví na pořádání profesionálních soutěží. Díky splnění této nezbytné podmínky mohlo být potvrzeno obnovení UNIQA extraligy mužů na 14. listopadu a žen o týden později,“ konstatoval sportovní ředitel vékáčka Miroslav Čada.

Možnost zase hrát je logicky „vykoupena nutností dodržovat striktní hygienická opatření stanovená právě Ministerstvem zdravotnictví (viz. přehled v samostatném článku na této dvoustraně). „Na jejich splnění budeme samozřejmě připraveni. Stěžejní je zajistit pravidelné testování na covid-19 všech našich hráček i členů realizačního týmu před každým zápasem, stejně jako si pohlídat stoprocentní dodržení veškerých nařízení přesně podle manuálu,“ zdůraznil Čada.

Při větším počtu soutěžních mačů, jež všechny extraligové účastníky v následujících týdnech a měsících (snad) čekají, však rychle poroste finanční nákladnost často opakovaných testů. „Řešením je dát tyhle vynaložené peníze do prokazatelných nákladů klubu ve spojitosti s omezeními kvůli koronaviru a čerpat na jejich uhrazení prostředky ze schváleného dotačního programu ‚COVID – Sport 2‘,“ nadhodil Čada, jaká cesta by měla vést k zahojení dobou zkoušené oddílové ekonomiky.

Prioritou rovněž je pokusit se o odehrání kompletní porce střetnutí podle původního rozpisu elitní tuzemské soutěže, aby partneři a sponzoři nekrátili svou podporu. To znamená absolvovat jak základní část (18 kol), tak nadstavbovou fázi (dalších 9 dějství) a pochopitelně závěrečné play-off. „Bude to ale velký nápor na termíny, zvlášť při působení poloviny extraligových klubů v evropských pohárech. Je potřeba najít náhradní data pro sedm odložených utkání a především pro sedm celých kol, která během plošného zákazu sportování v ČR nebylo možné uskutečnit,“ upozornil provozní šéf VK.

Přesný program duelů UNIQA extraligy žen 2020/21 po restartu přitom ještě nebyl plně stanoven. „Podle současných informací se bude 21. listopadu normálně pokračovat 13. kolem tak, jak je to v původním rozpisu, což platí i pro další kola. Navíc je však potřeba najít termíny pro všechny ty zmíněné odložené zápasy. Předpokládám, že Asociace volejbalových klubů tyto i jiné podstatné záležitosti vyřeší před opětovným spuštěním soutěže,“ doplnil Miroslav Čada.