Rodák z Prostějova a občan nedalekých Olšan Milan Spáčil se před nedávnem dozvěděl radostnou novinu, že potřetí v životě může jako automechanik absolvovat slavný dálkový rallye závod Africa Eco Race v Tatra posádce známého řidiče Tomáše Tomečka. Vzápětí však o tuhle super šanci přišel, na vině je – jak jinak – covid-19.

„Začátkem října mi Tomáš Tomeček zavolal, že jestli mám zájem, tak je pro mě volné místo mechanika v jeho týmu na lednový Afrika Eco Race 2021, který se každoročně jede černým kontinentem, jako kdysi Rallye Dakar. Vzal jsem to za skvělou zprávu a samozřejmě moc rád souhlasil,“ řekl Večerníku Milan Spáčil.

Ten Tomečkovi pomohl na prestižní akci ke stříbru v roce 2018 a k pátému místu o sezónu později v kategorii kamionů. Zkraje letošního roku však již do třetice Afriku nenavštívil. „Nahradil mě jiný mechanik: oficiálně díky tomu, že na rozdíl ode mě umí anglicky, neoficiálně z důvodu, že si místo v týmu zaplatil. Tentokrát moje neznalost angličtiny už nevadila a na závod jsem se strašně těšil,“ vyložil Spáčil.

Leč zanedlouho přišla smutná stopka. „Dva týdny po mém návratu do Tomečkovy posádky rozeslal šéf Africa Eco Race Jean-Louis Schlesser všem účastníkům oficiální zprávu, že kvůli celosvětové zdravotní situaci a jejímu aktuálnímu zhoršování s opětovným šířením koronaviru rozhodl o zrušení nadcházejícího třináctého ročníku. Člověk takový krok za současné situace pochopitelně chápe, ale na druhou stranu je to i velké zklamání,“ povzdechl si Spáčil.

Nezbývá než doufat v příznivější budoucnost. „Uvidíme za další rok, třeba si ten třetí start připíšu v lednu 2022,“ prohodil vždy pozitivně naladěný Milan Spáčil s přáním pevného zdraví všem lidem v nelehké době.