S první ligou se pro tuto sezónu basketbalisté BCM Orli Prostějov rozloučili na palubovce pelhřimovských Sojek. S favoritem utkání prohráli 69:83, když do zápasu nastoupili pouze v sedmi hráčích.

Orli na půdě soupeře dokázali držet krok pouze v prvních pěti minutách do stavu 8:10, pak na rychle kombinujícího agresivního soupeře přestali stačit. V polovině 8. minuty domácí vedli 21:10, když hostující defenziva neubránila nájezd Ngatseho. Od tohoto okamžiku Pelhřimov většinou vedl dvouciferným rozdílem, což potvrdil v poslední sekundě čtvrtiny Rákai a upravil na 26:15 pro Sojky.

Domácí vzápětí přidali další trojku, Orli se však vzepřeli a svoji ztrátu korigovali. Trávníček šesti body v řadě snížil na 21:29 a po trojce Erika Klepače dokonce hosté v průběhu patnácté minuty ztráceli jen sedm bodů. Hanákům pak ale odešla střelba, a to pelhřimovští basketbalisté dokázali patřičně využít. Po rychlých akcích si vzali zpět vysoký náskok a v poločase vedli 49:32.

Hned na začátku třetí čtvrtiny ještě zvýraznil vedení Sojek trojkou Rudmiezis a rozdíl dvaceti bodů pak mezi soupeři trval až do pětadvacáté minuty. Za stavu 40:60 se Orli ještě jednou dostali do náporu a snížili na rozdíl jedenácti bodů. Jejich naději na obrat poslední střelou za tři body oživil Nábělek a díky tomuto pokusu basketbalisté Prostějova vstupovali do poslední periody za stavu 52:61.

Krátká pauza pomohla více domácím, kteří se zklidnili a v závěrečné desetiminutovce už drama nepřipustili. Pět minut před koncem už opět vedli o dvacet bodů 80:60 a Orlům dovolili jejich ztrátu pouze mírně korigovat.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Ve stejném termínu hráli junioři důležité utkání o záchranu extraligy, a proto někteří kluci do Pelhřimova nejeli. Sedmička kluků se snažila a byla důstojným soupeřem. Škoda že nám nevyšel vstup do střetnutí. Domácí získali dvouciferný náskok a také herní sebevědomí. My jsme nic nevypustili a dokázali se sice vrátit do utkání, na obrat to ale přece jen nebylo. Pelhřimov vyhrál zaslouženě.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ; nadstavbová část play-out, skupina o 13. až 20. místo – 8. kolo

Sojky Pelhřimov – BCM Orli Prostějov

83:69

(26:15, 49:32, 61:52).

Nejvíce bodů Pelhřimova: Kölbl 18, Rudmiezis 15, Rákai 14

Sestava a body Prostějova: Trávníček 24, E. Klepač 18, Nábělek 8, Havel 7, Šiška 6, Schneider 4, Strnad 2

Trojky: 10:5. Osobní chyby: 15:18. Trestné hody: 10/5:28/20. Doskoky: 36:35.

1. liga basketbalu, play-out 13. až 20. místo

ostatní výsledky 8. kola: Plzeň – Vysočina 85:74 (24:23, 44:44, 63:58). Nejvíce bodů: Honomichl 28, David 14, Rozsypal 11, Sklenička 11 – Kubín 27, Kantůrek 23, Číha 10, Maňák * Opava – Vyšehrad 72:79 (23:21, 38:36, 58:49, 67:67). Nejvíce bodů: Filip 13, Kavan 12, Moninec 11, Matějka 8 – Bělohradský 19, Martišek 14, Škvařil 14, Večeřa 12 * Basketbal Polabí – Strabag Zlín (předehráno 111:87)