Na druhé vítězství v sezóně dosáhli prvoligoví basketbalisté BCM Orli Prostějov a stal se tak opět na domácí palubovce Sportcentra-DDM. Dlouho vyrovnaný souboj proti Zlínu ovládli v poměru 75:58, když využili větší počet rotujících hráčů a poslední čtvrtinu vyhráli o sedmnáct bodů. Pátečním triumfem se tak svěřenci trenéra Pešty přiblížili středu vyrovnané tabulky 1. ligy-skupiny Východ.

Zlín měl na soupisce pouze osm basketbalistů, přesto měl lepší vstup do utkání a ve 3. minutě vedl 6:0. Orli dlouho nemohli trefit koš, kvůli velké agresivitě sbírali především fauly. Nepřesné byly především pokusy z dálky, proto se poprvé dostali do vedení až na začátku desáté minuty po střele Šišky. Povedenou koncovkou čtvrtiny se pak propracovali k výsledku 19:14.

Na začátku druhé periody musel kvůli zranění odstoupit hostující Prášil a zdálo se, že Zlín nebude stačit kondičně. I tak ještě prostějovský soupeř v 15. minutě vedl a dokázal odpovědět na následnou domácí šňůru sedmi bodů. Po Vaňákově koši s faulem Zlín opět otočil výsledek a Orli v poločase prohrávali 33:35.

Mladá sestava Prostějova se dlouho nedokázala dostat do potřebného tempa ani po změně stran. Hostující celek účinně zpomaloval hru a šetřil fyzické síly. Domácí pokusy o rychlé brejky navíc často ukončila nepřesná přihrávka. Ztráty soupeř v několika případech potrestal, a proto oba soupeři vstupovali do poslední čtvrtiny s rovnocennými šancemi na úspěch při nerozhodném výsledku 47:47.

Prostějovskou ofenzivu odstartoval trojkou Sychra, přesnými střelami z dálky se pak prezentovali také jeho spoluhráči a Rytíř ve 35. minutě zařídil vedení 63:53. Až v tomto okamžiku Zlín odpadl a jeho chyby Orli využili k vylepšení svého náskoku.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Dlouho to z naší strany nebyl dobrý výkon. Chtěli jsme hrát rychle a soupeře unavit. Místo toho jsme se přizpůsobili jeho tempu. Když bylo nasazení na odpovídající úrovni, Zlín nestíhal a dostával snadné koše. Často jsme ale zpomalili a hráli basket, který prostě neumíme. Tým se potřebuje naštvat, pak začne hrát agresivně. To přišlo až v závěru, kdy jsme zápas urvali, chyběla nám ale lehkost.“

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SKUPINA VÝCHOD – 5. KOLO

BCM Orli Prostějov – Strabag Zlín 75:58

(19:14, 33:35, 47:47)

Sestava a body Prostějova: Rytíř 12, Šiška, Sychra 11, Trávníček 10 a 10 asistencí, Michalčík, Strnad 7, Nábělek, E. Klepač 5 a 7 asistencí, Havel 3, Dokoupil, Müller 2, Schneider

Nejvíce bodů Zlína: Mlčoch 16, Nehoda 12, Vošlajer 10 a 20(!) doskoků

Trojky: 7:5. Osobní chyby: 22:13. Trestné hody: 16/8:20/13. Doskoky: 49:53.

1. liga mužů- skupina Východ

5. kolo: Prostějov – Zlín 75:58 (19:14, 33:35, 47:47). Nejvíce bodů: Rytíř 12, Šiška 11, Sychra 11, Trávníček 10 – Mlčoch 16, Nehoda 12, Vošlajer 10, Szarowski 9 * Ostrava – Pardubice 79:76 (18:18, 38:34, 63:51). Nejvíce bodů: Mička 22, Stehlík 18, Jakel 9, Janisch 9 – Tkadlec 15, Burda 13, Svojanovský 10, Dvořák 10 * Vysočina – Olomouc 74:89 (20:26, 43:46, 60:72). Nejvíce bodů: Kantůrek 22, Plešingr 15, Maňák 14, Knetl 5 – Nosek 22, Srník 21, Mráz 14, Tomeš 8 * Svitavy – Nový Jičín 101:62 (52:34). Nejvíce bodů: Jokl 20, Hlobil 18, Slezák 18, Bálint 15 – Štěpánek 12, Týml 12, Svoboda 10, Bukovjan 8 * Opava – Brno do uzávěrky vydání nebyl výsledek znám.

10. Vysočina 5 0             5             323:419               5

6. kolo: neděle 24. října, 17.00 hodin: Zlín – Vysočina (pátek 22. října, 19.00), Nový Jičín – Prostějov (pátek 22. 10., 19.00), Pardubice – Olomouc (pátek 22. října, 20.00), Brno – Svitavy (15.00), Ostrava – Opava.