Ani na okamžik nepustili basketbalisté BCM Orli Prostějov svého soupeře do vedení v 9. kole východní skupiny 1. ligy. Opavu porazili vysoko 97:69, když vyhráli všechny čtvrtiny, proměnili třináct trojek a ve svém středu měli hned pět dvouciferných střelců. Vyrovnali se i s výškovou převahou Slezanů, kteří v průběhu utkání spáchali jednadvacet ztrát a nedařilo se jim ani při zakončení z dálky. Po osmi odehraných zápasech mají Orli vyrovnanou bilanci 4 - 4, což stačí na umístění ve středu tabulky.

Orli hodně rychle získali vedení 7:1, na které Opava ještě dokázala odpovědět pěti body. Následovala ale další povedená pasáž domácí sestavy a ta po pěti minutách měla k dispozici opět mírný náskok - 16:10. Ještě na konci 8. minuty basketbalisté Opavy vzdorovali a po trojce Martikána se přiblížili na rozdíl tří bodů. Závěr periody přesto zvládli lépe domácí a po trojce Nábělka odskočili na 30:21.

Už ve 12. minutě Sychra po snadném zakončení zajistil svému týmu dvouciferný rozdíl a ten se pak pomalu zvyšoval. V sedmnácté minutě Nábělek další přesnou střelou z dálky upravil na 45:30 a přes několik selhání při zakončení a chybách při snaze o rychlý přechod do útoku odskočili Hanáci v poločase na 54:38 a prakticky rozhodli o tom, který celek se bude na konci střetnutí radovat.

Opava nedokázala na průběh zápasu reagovat ani po změně stran, kdy basketbalisté Prostějova v nátlakové hře. Po třech minutách Erik Klepač zvýšil z trestného hodu na rozdíl dvaceti bodů – 62:42 a od té chvíle se vzdálenost mezi soupeři příliš neměnila. Deset minut před koncem Orli mířili při výsledku 72:54 za jasnou výhrou.

V závěru už hosté přece jen rezignovali a přestali usilovat o výraznější korekci výsledku. Soustředili se především na to, aby neinkasovali stovku. To se jim sice podařilo, na víc ale neměli. Orli si naopak poslední minuty užívali a díky týmové hře se všichni zapsali do střelecké listiny.

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„První čtvrtinu jsme sice zvládli, ale nebyla podle mých představ. Zlepšovali jsme se postupně, pomohli si bojovností. Nepřizpůsobili jsme se hře Opavy, naopak se snažili určovat tempo podle našich představ. Od druhé desetiminutovky to začalo pořádně fungovat a odrazilo se to i v konečném výsledku. Pomohl nám návrat Lukáše Sychry pod koš. Výpadek byl sice znát, nahradil to ale srdcem.“

1. LIGA BASKETBALISTŮ, sk. VÝCHOD – 9. KOLO

BCM Orli Prostějov – Basket Opava 2010

97:69

(30:21, 54:38, 72:54)

Sestava a body Prostějova: E. Klepač 21, Rytíř 15, Dokoupil 14, Trávníček 12, Nábělek 11, Michalčík 9, Sychra 6, Schneider 4, Strnad 3, Šiška 2

Nejvíce bodů Opavy: Moninec 18, Kavan 13, Ihring 11

Trojky: 13:8. Osobní chyby: 20:21. Trestné hody: 18/14:21/15. Doskoky: 58:48.

Rozhodčí: Zatloukal, Hecl. Diváků: 220

1. liga basketbalu- skupina Východ

Ostatní výsledky 9. kola: Zlín - Nový Jičín 84:91 (24:10, 48:40, 66:65, 84:91). Nejvíce bodů: Nehoda 22, Szarowski 18, Mlčoch 16, Vošlajer 16 – Týml 23, Havlík 20, Bujnoch 19, Prošek 13 * Olomouc - Brno 83:89 (20:19, 40:5é, 68:68). Nejvíce bodů: Žák 20, A. Klepač 19, Nosek13, Stodůlka 11 – Dáňa 28, Svoboda 18, Husták 16, Kubín 10 * Vysočina - Ostrava 72:89 (13:18, 26:45, 48:53). Nejvíce bodů: Plešingr 24, Maňák 23, Číha 15, Knetl 5 – Jakel 19, Lukáč 17, Snopek 12, Pavelek 9 * Svitavy - Pardubice 104:63 (13:18, 26:45, 48:53). Nejvíce bodů: Plešingr 24, Maňák 23, Číha 15, Knetl 5 – Jakel 19, Lukáč 17, Snopek 12, Pavelek 9

Průběžná tabulka

1.         Svitavy           8          8          0          740:451          16

2.         Ostrava           9          7          2          794:720          16

10.       Vysočina         9          0          9          592:782          9

10. kolo: pátek 19. listopadu, 18.00 hodin: Vysočina – Opava (neděle 21. listopadu, 17.00), Olomouc – Ostrava (19.00), Pardubice – Nový Jičín (20.00), Zlín – Brno, Prostějov – Svitavy.