Pětatřicet minut vedli basketbalisté BCM Orli Prostějov v utkání 11. kola první ligy, přesto odešli poraženi. S BK Vividbooks Pardubice prohráli 58:68, když nezvládli druhý poločas a neubránili Matěje Burdu, který proměnil sedm trojek a celkově nastřílel devětadvacet bodů.

Hosté kvůli nepříznivému počasí dorazili do haly těsně před zápasem a toho hráči Prostějova dokázali na začátku utkání využít. V 7. minutě po sérii osmi bodů v řadě vedli 10:3 a o chvíli později měli k dispozici dvouciferný náskok (16:4). Až pak se Východočeši začali trefovat do koše, během následujících dvou minut dali deset bodů, proto se náskok Hanáků ztenčil na 19:14.

Hned z následující akce Strnad trojkou náskok natáhl, ve 13. minutě si přesto musel trenér Michal Pešta vzít oddechový čas, protože Pardubice snížily na rozdíl jediného koše. Pauza Orlům pomohla. Několikrát se jim podařilo v obraně zastavit pardubický nájezd a sami dokázali proměnit své šance. V poločase vedli 39:28, když trojkový pokus současně s klaksonem proměnil Dokoupil.

Stejný hráč další trojkou ve 23. minutě zařídil průběžný výsledek 45:43 a dvouciferný náskok mladá prostějovská sestava držela ještě na začátku 28. minuty, když Michalčík upravil na 51:38. V závěru čtvrtiny ale bodovali výhradně pardubičtí basketbalisté a zásluhou tří košů se přiblížili na rozdíl pěti bodů.

Celek BCM vypadl ze hry a také v dalších čtyřech minutách nedokázal bodovat. Soupeř snížil na rozdíl jediného bodu (51:50) a pět minut před koncem šel poprvé do vedení. Orli se snažili o obrat, dvě a půl minuty před koncem po trojce Burdy ale prohrávali 58:64 a ztratili reálnou naději na obrat.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Především první poločas nebyl vůbec špatný, ale ve třetí čtvrtině v několika zlomových momentech se otočil zápas. Kluci se nechali vyvést z konceptu a ztratili koncentraci. Musí se naučit, že rozhodovat zápasy mají oni a nesmí vnímat na palubovce nic jiného než vlastní výkon. V poslední čtvrtině už byla na týmu patrná frustrace. Ale kluci bojovali až do konce, to je dobře.“

KUPON

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SKUPINA VÝCHOD – 11. KOLO

BCM Orli Prostějov – BK Vividbooks Pardubice

58:68 (19:14, 39:28, 51:44)

Sestava a body Prostějova: E. Klepač 19, Šiška 12, Dokoupil 10, Michalčík 6, Strnad, Havel, Rytíř 3, Müller 2

Nejvíce bodů Pardubic: Burda 29, Tkadlec 17, Kalný 6

Trojky: 8:9. Osobní chyby: 17:22. Trestné hody: 10/6:22/17. Doskoky: 42:43.

1. liga basketbalu, skupina Východ

ostatní výsledky 11. kola: Brno – Nový Jičín 97:86 (23:23, 53:44, 73:64). Nejvíce bodů: Š. Svoboda 21, Nečas 18, Strašák 14, Dáňa 14 – Prošek 23, Š. Svoboda 22. Týml 21, Jelič 6 * Svitavy – Vysočina 99:50 (21:14, 43:29, 78:38). Nejvíce bodů: Slezák 29, Jokl 13, Svojanovský 12, Bálint 11 – Kubín 22, Sedmík 8, Maňák 8, Číha 4  * Basket Opava 2010 - Basketbal Olomouc s Snakes Ostrava - STRABAG Zlín do uzávěrky vydání nehlášeno.

KAM PŘÍŠTĚ

12. kolo: pátek 3. prosince, 19.00: Vysočina – Prostějov (neděle 5. 12., 12.30), Pardubice – Brno (20.00, Nový Jičín – Ostrava, Pardubice – Svitavy.