Osmé utkání v sezóně prohráli basketbalisté prostějovských Orlů ve skupině Východ první ligy. Na domácí palubovce nestačili v pátečním podvečeru na výběr Basketbalu Olomouc. Po výsledku 68:73 ztratili ve 13. kole i druhé vzájemné střetnutí s regionálním rivalem.

Domácí přitom měli dobrý vstup do utkání a vedli 7:3, když jejich všechny body zaznamenal Erik Klepač. Vzápětí ale polevili v nasazení a toho soupeř dokázal využít. V 6. minutě prohrávali 8:11 a srovnali krok až po trestných hodech Nábělka, který proměnil všechny šestky po faulu při tříbodové střele. I díky tomu měli po první čtvrtině na své straně minimální náskok 15:14.

Do větších problémů se Orli dostali v dalším pokračování poločasu. V 16. minutě ještě vedli 29:24, pak ovšem inkasovali devět bodů v řadě a rázem šla do vedení Olomouc. Nápor hostujícího výběru na chvíli zastavil čtyřmi body v řadě Havel. Vyrovnal na 33:33, závěr desetiminutovky však opět tým Prostějova nezvládl především v obraně a po druhé čtvrtině prohrával 35:40.

Ani po přestávce domácí nedokázali svůj výkon vylepšit a chvílemi ztráceli až osm bodů. Pomohla jim série deseti bodů, kterou zakončil Dokoupil a otočil výsledek na 51:47 pro Orly. Místo dalšího náporu domácí v klíčových situacích vyrobili čtyři ztráty na útočné polovině během tří minut. V polovině třicáté minuty tak dovolili Olomouci, aby otočila na 56:57 po koši Adama Klepače.

Rozhození Orli se v dalších minutách nezmohli na odpor a ve 35. minutě už prohrávali 58:69 po dvoubodovém zakončení Žáka. Až pak při zoufalé snaze o obrat začali své manko stahovat. Na začátku poslední minuty dokonce Trávníček trojkou upravil na 68:69, stejně ale na druhé straně kontroval Adam Klepač a zajistil Olomouci důležitou výhru.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Utkání se nerozhodovalo až v závěru, i když se soupeř více odpoutal až na začátku poslední čtvrtiny. Během celého zápasu byla naše obrana hodně laxní. Střelecké pozice soupeři jsme vytvářeli prakticky sami. Dobré to nebylo ani v útoku. Snažili jsme se střílet z dálky, ale hráči v první půli proměnili jedinou trojku z jedenácti útoků. Nikomu se nechtělo najet pod koš. Bylo to z naší strany hodně špatné vystoupení.“

BCM Orli Prostějov – Basketbal Olomouc

68:73 (17:14, 35:40, 56:57)

Sestava a body Prostějova: Erik Klepač, Michalčík 14, Dokoupil 11, Havel 10, Nábělek 7, Trávníček 6, Šiška, Rytíř 3, Komárek, Schneider

Nejlepší střelci Olomouce: Adam Klepač 20, Scripcariu, Žák 16

Trojky: 5:9. Osobní chyby: 15:17. Trestné hody: 13/7:11/8. Doskoky: 38:39. Diváků: 150

1. liga basketbalu- skupina Východ

ostatní výsledky 13. kola: Vysočina – Pardubice 70:84 (26:29, 37:40, 57:62). Nejvíce bodů: Kubín 17, Číha 15, Kantůrek 13, Plešingr 9 – Tkadlec 32, Burda 29, Kalný 8, Novák 7 * Svitavy – Zlín 112:47 (26:9, 55:18, 82:28). Nejvíce bodů: Slezák 28, Hlobil 17, J. Jokl 14, Novák 12 – Krutílek 13, Nehoda 12, Nábělek 8, Nádeníček 6 * Ostrava – Brno 88:63 (30:14, 51:32, 66:51). Nejvíce bodů: Mička 31, Stehlík 18, Pavelek 11, Lukáč 11 – Půlpán 10, Š. Svoboda 10, Olbort 8, Rychtecký 8 * Opava - Nový Jičín nehlášeno *

KAM PŘÍŠTĚ

14. kolo: pátek 17. prosince, 19.00: Brno – Opava (neděle 19. prosince, 15.30), Pardubice – Ostrava (20.00), Zlín – Prostějov (18.00), Nový Jičín – Svitavy, Olomouc – Vysočina.