Hodně důležité šesté vítězství v probíhajícím ročníku první ligy získali basketbalisté BCM Orli Prostějov. Ve Zlíně uspěli po výsledku 85:78, přestože během utkání dlouho prohrávali.

Na úvodní koš Zlína sice rychle odpověděl trojkou Michalčík, pak ale otěže střetnutí na dlouhé minuty ovládli domácí a vypracovali si menší náskok. Ten sice v polovině osmé minuty vymazal přesnou střelou z dálky Nábělek, závěr čtvrtiny přesto patřil soupeři. Čtyři body Kadlčíka a smeč Vošlajera přinesly stav 21:16 pro domácí. Závěrečný pokus Trávníčka snížil ztrátu na dva body.

Prostějovu se vzápětí podařilo vyrovnat, po některých nepřesnostech v obraně si pak ale hráči Strabagu vzali vedení zpět a ve 25. minutě Nehoda zvyšoval na 28:21. Orli pak zabrali a ještě dvě minuty před pauzou drželi remízu 31:31. Koncovku poločasu přesto nezvládli. Díky tomu, že poslední střelu před koncem druhé čtvrtiny proměnil Šiška, ztráceli ale jen čtyři body – 33:37.

Hodně vyrovnaný souboj pokračoval také ve druhém poločase. Hanáci se několikrát na soupeře dotáhli a v několika případech byli i ve vedení, druhá část třetí čtvrtiny přesto přinesla zlínský nápor a Orli najednou prohrávali dvouciferným rozdílem 45:55.  Ztrátu stačili mírně korigovat, přesto deset minut před koncem ztráceli sedm bodů.

Za stavu 52:59 se hostující střelci probudili a sérií osmi bodů v řadě se vrátili do zápasu. Basketbalisté Zlína najednou měli velké problémy v obraně. Ofenziva Orlů se rozjela na plné obrátky a když Šiška dvě minut před koncem natáhl prostějovský náskok na 84:75, ztratil domácí výběr šanci na úspěch.

Nyní čeká na basketbalisty Prostějova vánoční pauza. Další prvoligové kolo je na programu o druhém lednovém víkendu.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Hodně dlouho jsme prohrávali, nebyl to optimální výkon. V okleštěné sestavě jsme byli nervózní. Pomohli jsme si až na začátku poslední čtvrtiny, kdy jsme sérií bodů otočili průběžné skóre. Obstáli jsme na doskoku, přestože nám pod košem chyběly centimetry. A důležitá byla naše střelba z dálky. Dvanáct trojek nám nakonec přineslo vítězství, které je hodně cenné.

1. LIGA BASKETBALISTŮ - 14. kolo

Strabag Zlín – BCM Orli Prostějov

78:85 (21:19, 37:33, 59:52)

Nejvíce bodů Zlína: Vošlajer 21, Nehoda 21, Mlčoch 13

Sestava a body Prostějova: Nábělek 20, Šiška, Rytíř 17, Michalčík, Dokoupil 13, Trávníček 5, Komárek, Havel

Trojky: 7:12. Osobní chyby: 13:17. Trestné hody: 13/9:14/11. Doskoky: 39:40.

1. liga basketbalistů - skupina východ

Ostatí výsledky 14. kola: Zlín – Prostějov 78:85 (21:19, 37:33, 59:52). Nejvíce bodů: Vošlajer 24, Nehoda 21, Mlčoch 13, Krutílek 9 – Nábělek 20, Šiška 17, Rytíř 17, Dokoupil 13 * Nový Jičín – Svitavy 72:61 (22:19, 41:32, 58:51). Nejvíce bodů: Š. Svoboda 15, Bujnoch 12, Havlík 11, Týml 10 – J. Jokl 18, Slezák 11, Novák 10, L. Jokl 9 * Olomouc – Vysočina 101:96 (21:22, 44:33, 60:58, 90:90). Nejvíce bodů: Žák 31, Nosek 21, A. Klepač 16, Srník 12 – Katůrek 34, Sedmík 17, Plešingr 17, Kubín 13 * Pardubice – Ostrava 69:117 (17:24, 46:48, 57:82). Nejvíce bodů: Tkadlec 17, Vlček 13, Kalný 9, Mikuláš 7 – Mička 34, Jakel 28, Brůna 17, Stehlík 13 * Brno – Opava 107:57 (30:16, 55:29, 81:39). Nejvíce bodů: Lukeš 29, Svoboda 16, Olbort 13, Rygl 8 – Žídek 11, Martikán 11, Moninec 10, Janoš 9.

KAM PŘÍŠTĚ

15. kolo: neděle 9. ledna 2022, 16.00: Prostějov – Nový Jičín (pátek 7.1., 18.00), Olomouc – Pardubice (19.00), Opava – Ostrava (20.00), Vysočina – Zlín (15.30), Svitavy – Brno.