Báječný sen prostějovských volejbalistek o senzačním triumfu v UNIQA extralize žen ČR 2021/22 se už už zhmotňoval. Třetí duel finálové série v Brně měly skvěle rozjetý na rozhodující třetí vítězství, jenže nezvládly dorazit do úspěšného konce velmi nadějný průběh přetěžkého střetnutí. A Královo Pole jej otočilo ze setových 1:2 na 3:2 ve svůj prospěch. Zápasově je tak sníženo na 2:1, čtvrté vzájemné utkání o zlato se hraje ve čtvrtek 28. dubna již od 17.00 hodin v hale Národního sportovního centra PV.

KP Brno – VK Prostějov 3:2 (-19, 15, -24, 20, 8)

Stav série: 1:2.
Rozhodčí: Rychlík a Možnár. Čas: 136 minut. Diváci: 1130. Sestava Brna: Pavlíková 14, Hrušecká 18, Moreno 6, Bukovská 20, Koulisiani 12, Pavlicová 1, libero Digrinová – Kamasová 13, Judlová, Pelikánová 2, Veselá. Trenéři: Richard Wiesner, Luděk Grabovský a Erik Nezhoda. Sestava Prostějova: Fričová 15, Kvapilová 11, Šunderlíková 17, Faltínová 11, Löff 11, Bajusz 2, libero Stavinohová – Meidlová 1. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš.
Bodový vývoj – první set: 2:0, 3:3, 6:6, 8:6, 12:10, 12:16, 14:16, 14:19, 16:19, 16:21, 18:22, 18:24, 19:25. Druhý set: 1:1, 3:1, 3:4, 4:5, 12:5, 12:8, 16:8, 18:9, 20:10, 25:15. Třetí set: 1:2, 3:2, 4:3, 4:6, 7:6, 7:9, 11:9, 13:11, 13:14, 15:14, 15:17, 16:18, 19:18, 19:20, 23:24, 24:26. Čtvrtý set: 0:3, 2:4, 2:6, 5:8, 5:10, 7:10, 7:12, 9:12, 10:13, 10:15, 12:15, 13:17, 15:17, 16:19, 23:19, 25:20. Pátý set: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3, 8:4, 12:5, 15:8.

V úvodu se drželo mírně vepředu domácí družstvo. Hosté totiž dělali víc nevynucených chyb, proto polovinu zahajovací části ztráceli bodík dva a opakovaně nevyužívali šance na vyrovnání či obrat. Přišlo to až za stavu 12:10. Výborně podávala Raquel Löff, zabrala celá obrana a povedenými protiútoky získaly Hanačky šest výměn za sebou (12:16). Soupeřky sice hned snížily na 14:16, ale jinak bylo znát, že znejistěly, rychle kupily hrubky (14:19). Za což je stihl nemilosrdný trest – 19:25.
Druhé dějství však vékáčko otevřelo dvěma zkaženými servisy (3:1), načež dala Kateřina Kvapilová eso (3:4), zanedlouho ji na opačné straně dvorce trojnásobně trumfla Magdalena Bukovská. A KP šlo osmibodovou sérií z 4:5 na 12:5 do trháku. Prostějovu naprosto odešla přihrávka, dostal se pod velký tlak a bleskově nabral hrozivé manko. Naději okamžitě vzkřísilo dotažení při podání střídající Pavly Meidlové (12:8), aby ji hned uzemnil další nápor rozjetých Brňanek (20:10). Ty dokázaly své protivnice úplně rozhodit, tahle sada tedy měla jednoznačný průběh – 25:15.
Až v jejím závěru se Čadovy svěřenkyně částečně chytily, z čehož vytěžily vyrovnaný začátek třetího dílu. Nic na tom nezměnilo opakované zhoupnutí skóre (1:2, 4:3, 4:6, 7:6, 7:9, 11:9) v poněkud divokém vývoji, kdy oboustranně kraloval servis s obranami nad ofenzivními snahami. Mančaft kapitánky Simony Bajusz se každopádně ocitl kousek dole, leč ne natolik, že by se nemohl vrátit do děje (13:11 – 13:14). Kápéčko bryskně odpovědělo na 15:14 a vzrušující přetahovaná pokračovala dalšími dílčími zvraty (15:17, 19:18, 19:20). Prostě ukázková jízda nahoru dolů, kterou rozsoudila teprve dramatická koncovka ve prospěch hostí díky poslednímu esu Löff – 24:26.
Partě VK navíc skvěle vyšel také start do čtvrté periody (0:3, 2:6). Jihomoravanky jí pomáhaly vlastními zaváháními v různých činnostech, nejvíc na podání. Prostějovské lvice zůstávaly dost nahoře, místy až rozdílem pěti bodů (5:10, 10:15). Avšak Královo Pole se vždy přiblížilo, po půlce setu na dva punkty (15:17). A rozhodnuto tak stále nebylo, ani zdaleka. Zvlášť poté, co neumdlévající bojovnice v černozeleném sedmi výměnami v řadě při účinném servisu Eleny Moreno a obřím vzepětím obrátily z 16:19 na 23:19. Děvčata ze srdce Moravy v této pasáži totálně vypadla z role, nedokázala položit balón, tím pádem se šlo do tiebreaku – 25:20.
V něm neskutečný nervák v ohlušující atmosféře opepřený video výzvami gradoval. Každý chvilku tahal pilku, než domácí ekipa třikrát drtivě zablokovala a šla do zásadního mini brejku (4:4 – 8:4). Karin Šunderlíková a spol. se tak náhle ocitly hodně dole, naopak Wiesnerovy ovečky vyskočily na koně. A už z něj do konce neslezly – 15:8 a 3:2.

Richard Wiesner (hlavní trenér KP Brno): „Dnes se opět ukázala neuvěřitelná soudržnost a bojovnost našeho týmu. Dokázali jsme otočit těžký zápas a dovést ho až k vítězství. Děvčatům moc děkuji za předvedený výkon a fanouškům za to, že dorazili v tak velkém počtu a vytvořili tomuto finálovému souboji opravdu neuvěřitelnou atmosféru. Věřím, že ani ve čtvrtek ještě série neskončí.“
Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Do stavu 16:19 ve čtvrtém setu jsme měli velkou šanci, ale vedení bohužel nevyužili. Brno výborně podávalo a výrazně se zlepšilo při obraně v poli. Udělalo šňůru bodů, postupně se dostalo nad nás a od té chvíle už bylo lepším týmem. Dnes zaslouženě zvítězilo Královo Pole.“