Spadly až téměř na dno pomyslné propasti, ale dokázaly se z něj zvednout a znovu vylétnout nahoru, povstat z vlastního popela jako bájný Fénix. S trochou nadsázky právě takovým způsobem dospěly volejbalové juniorky VK Prostějov přes nepříjemné překážky k nakonec tvrdě vydřené záchraně v extralize ČR 2021/2022 dívek věkové kategorie U20.

Jak známo, mladé Hanačky musely do kvalifikace o příští ročník nejvyšší tuzemské soutěže kvůli tomu, že v dlouhodobé části skončily jedenácté o jediný bodík za Českými Budějovicemi i Přerovem, přičemž rozhodující derby se Zubřicemi prohrály těsně 2:3. Samo klání čtyř družstev o dvě postupová místa hostilo prostějovské Národní sportovní centrum, kde vékáčko i dvanácté Střešovice bojovaly o udržení, zatímco dva nejlepší prvoligisté chtěli proniknout mezi elitu.

Domácí tým otevřel nesmírně důležitý turnaj proti celku SK Hlincovka. A bohužel mizerně, když padl v dramatických koncovkách bez jediné získané sady 0:3 (-21, -26, -28). Což ho okamžitě postavilo na úplnou hranu krajně nemilého sestupu. „U holek se asi spojilo velké očekávání s nervozitou, v bouřlivé kulise výborně fandících rodičů i blízkých tomu trochu podlehly a působily svázaným dojmem. Sice šlo o vyrovnaný zápas, ale rozhodující míče padaly na stranu soupeře a my jsme se čím dál víc uchylovali k méně agresivním až opatrným řešením herních situací. To nemohlo stačit, neboť jsme za vítězstvím málo šli,“ vrátil se ve svém hodnocení na trudný počátek trenér juniorek VK Zdeněk Sklenář.

Za daných okolností bylo samozřejmě zásadní zvládnout své druhé střetnutí během dne s Tatranem. „Holkám jsem řekl, ať nezůstávající celý den v hale a jdou ven se vyvětrat, vyčistit hlavy. Před daným utkáním jsme si pak zdůrazňovali, že je potřeba do toho dát maximum bojovnosti i emocí, na nic nečekat a prostě jít vyhrát,“ popsal Sklenář. Zvolená kúra zabrala, jeho svěřenkyně v klíčové bitvě uspěly 3:0 (22, 21, 14). „Z holek jako by spadla ta obrovská zodpovědnost včetně role největších favoritek. Náhle se ocitly v jiné pozici, že jsou u zdi a není cesty zpátky, s čímž si skvěle poradily. Najednou nám hra fungovala, v projevu byla lehkost a měli jsme navrch,“ oddechoval kouč.

Jasným triumfem se Prostějovanky naplno vrátily do boje o extraligu. A před závěrečným duelem věděly, že jim k úlevnému štěstí stačí jakkoliv porazit Jablonec, tedy vlastně liberecké béčko. Což se povedlo poměrem 3:1 (12, 16, -14, 17)! „Stejně jako v předchozích utkáních zase rozhodoval tlak ze servisu, v našem případě i schopnost trpělivě si počkat a z dobré obrany proměňovat ty správné šance úspěšně zaútočit. Kromě třetího setu jsme byli jednoznačně lepší, každá z našich hráček vnesla na hřiště potřebnou energii i klid. A zápas jsme měli převážně kvalitním výkonem pod kontrolou, když to na sebe hodně braly smečařky. Nejdůležitější ze všeho ale byla společná týmová práce,“ zdůraznil Sklenář.

Nejen jemu spadl ze srdce obří balvan o velikosti horského masivu. „Sestup byl velkým strašákem, naštěstí se tato hrozba nenaplnila. Sezóna přitom dlouho vypadala velice slibně, pohybovali jsme se uprostřed patnáctičlenné tabulky a nic nenasvědčovalo pozdějším problémům. S blížícím se závěrem soutěže jsme však opakovaně nezvládli stěžejní zápasy, padali níž a niž, nakonec těsně spadli až do kvalifikace. A tu zahájili nejhůř, jak jen to šlo. Naštěstí holky včas zabraly, aby společnými silami kolektivně ukázaly, že na extraligu mají,“ odfoukl si Zdeněk Sklenář s extrémní úlevou.

 

KVALIFIKACE O EXTRALIGU JUNIOREK ČR 2022/23

Výsledky turnaje v Národním sportovním centru Prostějov: VK Prostějov – Hlincovka 0:3 (-21, -26, -28), Jablonec – Střešovice 2:3 (-26, 25, -15, 18, -15), Hlincovka – Jablonec 1:3 (-22, -25, 19, -23), VK Prostějov – Střešovice 3:0 (22, 21, 14), Střešovice – Hlincovka 3:1 (14, -23, 19, 17), VK Prostějov – Jablonec 3:1 (12, 16, -14, 17)

Konečné pořadí: 1. VK Prostějov 6, 2. Střešovice 5, 3. Jablonec 4, 4. Hlincovka 3.

První dva celky budou hrát příští ročník nejvyšší české soutěže dívek U20.