Dohrávka 4. kola UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 mezi volejbalistkami Prostějova a Králova Pole měla před kamerami ČT Sport extrémně nevyrovnaný průběh. Jak se říká: každý chvilku tahal pilku, a to v opravdu málo vídané míře. Domácí družstvo přitom dokázalo otočit nepříznivý vývoj utkání ze stavu sad 1:2 na konečných 3:2, čímž proniklo do průběžného čela tabulky!

VK Prostějov – KP Brno 3:2 (-17, 13, -16, 15, 11)

Rozhodčí: Kubinec a Ostranský. Čas: 118 minut. Diváci: 250. Sestava Prostějova: Bajusz 1, Faltínová 15, Kvapilová 5, Silva 18, Smolková 14, Löff 9, libero Stavinohová – Nováková, Beránková. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Brna: Koulisiani 12, Nikolova 18, Kuníková 9, Hrušecká 4, Moreno 10, Bukovská 13, libero Šmardová – Stojkovič, Rožnovjaková 1, Pelikánová, Prchalová. Trenéři: Erik Nezhoda a Luděk Grabovský.

Bodový vývoj – první set: 0:1, 2:1, 3:4, 5:4, 5:6, 7:6, 7:8, 9:9, 9:14, 11:14, 12:15, 12:18, 16:18, 16:24, 17:25. Druhý set: 1:1, 4:1, 5:3, 8:3, 10:5, 10:8, 13:8, 15:9, 19:10, 22:11, 23:13, 25:13. Třetí set: 1:2, 3:2, 3:7, 4:9, 5:11, 7:11, 8:12, 8:15, 11:15, 12:18, 13:20, 16:22, 16:25. Čtvrtý set: 3:4, 11:4, 13:5, 14:7, 16:7, 19:8, 19:10, 21:10, 21:12, 23:13, 23:15, 25:15. Pátý set: 8:0, 9:1, 9:6, 10:7, 12:7, 12:9, 13:11, 15:11.

Nervózní začátek duelu oboustranně provázela řada nevynucených chyb, hlavně zkažených podání. Vzájemnou vyrovnanost v tomto ohledu narušily jako první Jihomoravanky, jež za stavu 9:9 udeřily smečovaným servisem Simony Nikolove i neprostupnými bloky. Jejich pětibodová šňůra na 9:14 byla pro zahajovací část klíčová, neboť lépe útočící hosté náskok drželi, zanedlouho ještě zvýšili (12:18). Domácí tým sice odpověděl svým náporem díky zkvalitněné obraně (16:18), ale reakce skvělých soupeřek byla drtivá – 17:25.

Hned zkraje druhého dějství Hanačky odhodily jakousi zakřiknutost a pořádně se do střetnutí obuly. Hodně přitlačily jak podáním, tak všemi dalšími činnostmi, což jim zajistilo trhák na 4:1, posléze 8:3. Dílčí výpadek jim většinu slibného odstupu brzy vzal (10:8), nicméně Čadovy svěřenkyně pak pokračovaly ve špičkovém výkonu (13:8, 19:10). A setový poměr byl suverénně srovnán – 25:13.

Jenže zápasová houpačka pokračovala, v úvodu třetího dílu vynesla nahoru pro změnu Brno sérií pěti výměn za sebou při ostrém servisu Terezy Hrušecké (3:2 – 3:7). Herní drajv rázem přeskočil totálně na stranu KP, jehož plejerky dominovaly a trápící se hráčky VK naopak nestačily. Měly potíže nejen s přihrávkou, a jakmile chvilkové vzepětí v podobě korekce z 8:15 na 11:15 vystřídala další zaváhání (13:20), velký nápor rozjetých protivnic slavil úspěch – 16:25.

I pro čtvrtou periodu potom platilo, že volejbalově rovnocenný průběh nevydržel dlouho. Pravidelné ztrátování tentokrát ukončily prostějovské bojovnice za skóre 3:4, kdy vyskočily do sedla perfektní pasáží. Raquel Löff účinně podávala, celý mančaft obětavě bránil, Klára Faltínová neomylně zakončovala. A osm bodů v řadě přineslo obří trhák na 11:4. Takovou výhodou obrozená parta okolo Simony Bajusz nepohrdla, bitvu plnou zvratů bez nejmenších komplikací poslala do tiebreaku – 25:15.

V něm domácí kolektiv na nic nečekal a při masivní servírovací masáži Kateřiny Kvapilové bleskově odskočil na 8:0! Což logicky mělo rozhodující dopad na konečný výsledek. Královo Pole sice neméně bryskně snížilo na 9:6, ovšem vedoucí celek úplný finiš i přes rostoucí drama (13:11) přece jen zvládl – 15:11!

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Dnes to bylo hodně nahoru dolů. Měli jsme jak dobré pasáže, tak o dost slabší v útoku i v obraně. Je znát začátek sezóny, nevyrovnanost a nesehranost k němu patří. Nejvíc pozitivní určitě je, že z nepříznivého stavu 1:2 na sety jsme se dokázali vrátit zpátky do utkání a výrazným zlepšením na podání i útočně otočili výsledek na 3:2. Dva body z takhle těžkého zápasu mají pro nás velkou cenu.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Kdo lépe začal set, ten ho vždy získal. Moc nechápu ty strašně velké herní výkyvy na obě strany, že všechny sady skončily okolo 25:15 buď pro nás, nebo pro soupeře. Nejvíc asi rozhodoval servis, kdy jeden set nám šel a další nešel. Naštěstí v tiebreaku jsme na Brno vlétly a dokázaly zvítězit. Určitě jsme rády za dva body, ale tahanice to byla neskutečná.“

Erik Nezhoda (hlavní trenér KP Brno): „Myslím, že na sebe můžeme být pyšní. Za daných okolností jsme vyválčili bod z přetěžkého utkání na hřišti pravděpodobného lídra extraligy. Bylo to jako na houpačce: kdo se dostal do vedení, ten celý set následně vyhrál. Nám se tímhle způsobem moc nepovedl tiebreak, ale přesto se můžeme pochválit. Máme cenný bod a těšíme se na další zápasy.“

Kateřina Kuníková (kapitánka KP Brno): „Bylo vidět, že šlo o náš teprve druhý zápas v sezóně. Hrálo se jako na houpačce, chvíli jsme vedly a pak zase hrály mnohem hůř. V tiebreaku jsme už hodně moc ztrácely, pak to ještě skoro dotáhly. Proto je škoda, že se nám nepovedlo závěr otočit.“