Takřka dvě a půl hodiny trvala neskutečná bitva druhého utkání semifinálové série UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 v Národním sportovním centru PV. Nemocné či zraněné prostějovské volejbalistky vstaly z postelí a šly skoro z fleku bojovat s rozjetým Královým Polem, kterému nakonec srdnatě vzdorovaly dlouhých pět sad.

Ač prohrávaly už 0:2, dokázaly poměr setů srovnat a přiblížily se k zápasovému triumfu, za takových okolností vskutku hrdinnému až senzačnímu. Tiebreak si ale soupeřky pohlídaly, v rozhodujících chvílích byly přece jen lepší. A vedly již 2:0 na duely.

Všechny domácí hráčky z marodky byly v rámci možností uschopněny. V kompletním složení, leč po velkých zdravotních problémech nezačalo vékáčko nijak zle. Úvodní ztrátu 0:2 brzy zlikvidovalo (3:5 - 5:5) a vzápětí šlo poprvé do vedení 8:7. Až poté na něj přišla slabší chvíle, pod zvýšeným tlakem soupeřek častěji chybovalo. Čehož Jihomoravanky využily k obratu na 8:11, později 10:14. Svůj náskok pak držely, byť trochu menší (13:15, 16:18). A zahajovací část definitivně rozsekl další únik jistějších hostů na 16:22, ačkoliv Čadovy svěřenkyně slibně dotahovaly (17:23 - 21:23), ovšem nedotáhly - 21:25.
Zdálo se, že uklidněné brněnské družstvo má průběh pevně pod kontrolou, neboť zkraje druhé periody udeřilo šestibodovou šňůrou z 2:1 na 2:7. Hanačky však trápení hned hodily za hlavu a při skvělém podání Jéssicy Silva stejně dlouhou sérií bleskově odpověděly (8:7). Tím se herně chytily natolik, že maximálně vydařenou pasáží získaly slibný náskok 15:10, který se ale vzápětí téměř rozplynul zejména horší přihrávkou (16:15). Přesto prostějovské bojovnice hájily s vypětím veškerých sil a s jedinou výjimkou (21:21) těsné vedení, až si vypracovaly dva setboly (24:22). Jenže kápéčko v daný moment vytasilo perfektní obranu, aby čtyřmi výměnami za sebou urvalo koncovku - 24:26.
Tím se kolektiv VK dostal na hranu porážky. Receptem na její odvrácení se na startu třetího dílu stalo celkové zvýšení agresivity ve všech činnostech, čímž se obhájkyně titulu vrátily do střetnutí (2:0, 6:2). Jenže za stavu 8:4 nastal výpadek, kdy se nepovedlo zkrotit plachtící servis největší tahounky KP Simony Nikolove (8:9). Další vývoj byl následně rovnocenný, ačkoliv mírně vepředu zůstávaly Nezhodovy ovečky (13:15). Než Simona Bajusz a spol. překlopily z 15:17 na 20:19. Znovu tak rozhodoval dramatický finiš, v němž hanácká parta odvrátila mečbol (23:24) a využila první setbol - 26:24.
Domácí mančaft však srazilo dolů kvantum nevynucených hrubek na úsvitu čtvrtého dějství během pár minut (1:5). Načež to stejné potkalo protivnice a bylo skoro srovnáno 4:5. Fanoušky zaplněné bouřící hlediště sledovalo strhující podívanou s převažujícími krásnými prvky. Prostějovanky v euforii (bez ohledu na fyzický deficit) uprchly masivním tlakem ze 6:7 na 13:9, potom kápéčko kontrovalo vlastní ofenzivou (14:13) a zase naopak (18:14), zanedlouho ještě jednou (20:19). Obrovská řežba gradovala a do tiebreaku ji poslal infarktový finiš, kdy úřadující mistryně nejprve fantasticky tlačily (24:20), vzápětí proměnily teprve čtvrtý setbol - 25:23.
V rozhodující zkrácené hře získaly Brňanky výhodu minibrejkem z 3:2 na 3:5, načež držely tenhle odstup. A uprostřed soudné sady ho razantně zvýšily erupcí své obnovené volejbalové kvality (5:6 - 5:10). Šlo o klíčový úsek, na který předtím chybující hostitelky už nedokázaly pádněji reagovat kromě heroické korekce ze 6:12 na 9:12. Přerušilo ji zkažené podání a úplný závěr si děvčata v černých dresech bezpečně pohlídala - 10:15 a 2:3.

Bodový vývoj - první set: 0:2, 3:5, 5:5, 6:7, 8:7, 8:11, 10:12, 10:14, 13:15, 16:18, 16:22, 17:23, 21:23, 21:25. Druhý set: 2:1, 2:7, 8:7, 11:8, 12:10, 15:10, 15:12, 16:15, 18:15, 20:17, 20:19, 21:21, 23:21, 24:22, 24:26. Třetí set: 2:0, 2:2, 6:2, 8:4, 8:9, 10:9, 11:12, 13:13, 13:15, 15:17, 17:17, 18:19, 20:19, 22:21, 22:23, 23:24, 26:24. Čtvrtý set: 1:1, 1:5, 4:5, 6:7, 8:7, 10:8, 13:9, 13:11, 14:13, 16:13, 18:14, 20:16, 20:19, 21:20, 24:20, 25:23. Pátý set: 0:1, 2:1, 3:2, 3:5, 5:6, 5:10, 6:12, 9:12, 10:13, 10:15.

ŘEKLI PO UTKÁNÍ
Miroslav Čada - hlavní trenér VK Prostějov
„Nakonec jsme samozřejmě po nejtěsnější porážce zklamaní. Sice jsme prohrávali už 0:2 na sety, ale pořád s Královým Polem drželi krok. Celý zápas byl strašně vyrovnaný, rozhodovaly závěry jednotlivých sad. Vzhledem ke zdravotnímu i tréninkovému stavu, v jakém náš tým dnešní utkání absolvoval, do něj holky daly absolutní maximum. Tím větší škoda, že to nevyšlo na vítězství, po vyrovnání na 2:2 jsme k němu měli blízko. Přesto hráčky zaslouží ohromnou pochvalu za svůj přístup i výkon.“
Erik Nezhoda - hlavní trenér KP Brno
„Vyhráli jsme strašně těžké a dlouhé utkání. Už předem jsme se připravovali na to, že tady dnes budeme dlouho. Po ztrátě vedení 2:0 se vyplatilo věřit až do konce, protože tiebreak jsme zvládli výborně i díky našemu kondičákovi Mariánovi, který holky celou sezónu skvěle připravoval. Možná právě na tento maratónský zápas.“