Velkou šanci zdramatizovat čtvrtfinálovou sérii UNIQA extraligy žen ČR 2020/21 měly prostějovské volejbalistky. Tým Olympu totiž nastoupil ve zdravotně oslabené sestavě a družina VK toho využila k vedení 2:1 na sety i k průběžnému náskoku jak ve čtvrté, tak v páté sadě. Kvalitní výkon však nevydržel, vyslankyně české metropole se vzchopily. A tiebreakovou výhrou po více než dvou hodinách lítého boje zvýšily své vedení do očekávané podoby 2:0 na utkání.

Hostům chyběla kvůli nemoci nejen kapitánka Šimáňová, ale nově i první nahrávačka Smutná. Hanačky tak cítily větší šanci na dílčí překvapení, vůbec však nechytily začátek. Okamžitě se dostávaly pod tlak účinného servisu, chybovaly a rychle nabíraly ztrátu. Kouč Petráš si tak musel brzy brát oddechový čas. Až po něm domácí tým zabral a pětibodovou šňůrou při podání Michalíkové vyrovnal z 2:7 na 7:7, vzápětí dokonce otočil na 10:8. Navzdory následnému kratšímu výpadku (10:11) se vékáčku dařilo, ovšem jen do stavu 14:12. Poté přišlo zhoršení přihrávky i ostatních činností a soupeřky novým náporem opět převzaly taktovku (14:16). Další průběh byl rovnocenný, prostějovský mančaft se po miniúniku z 16:18 na 21:19 pořád držel o kousek vepředu a těsně vydřel dramatickou koncovku – 26:24.

Pro moravskou partu bylo podstatné, že kromě obvyklé tahounky Kopáčové pravidelně skórovaly i Michalíková, Fričová a Jurčíková. Jenže přenesení týmové pohody do druhé části vyprchalo vedením 5:3. Od tohoto okamžiku zatroubily Pražanky do velkého náporu, ostře podávaly, dobře bránily, zakončovaly dvojicí Kocmanová + Hodanová. A hlavně využívaly nevynucených chyb protivnic. Prudký zvrat na 8:15 měl klíčový význam, stejně jako definitivní únik po částečném dotažení VK (14:17). V závěru si to Mitáčovy svěřenkyně suverénně pohlídaly drtivou sérií osmi získaných výměn za sebou – 14:25.

Domácí plejerky potřebovaly herní propad hodit za hlavu, což se jim zkraje třetího dějství dokonale povedlo otáčkou z 1:3 na 6:3. Nicméně favoritky za tohoto stavu urvaly předlouhou výměnu a zase se zvedly. Hrál se oboustranně bojovný, hezký volejbal s atraktivním přetahováním téměř o každý míč. Olymp tažený Kocmanovou zlikvidoval manko (9:6 – 9:9), aby skvěle bránící holky ve vínových dresech okamžitě kontrovaly nejen neprostupnými bloky (14:9). Tuhle výhodu už pak nepustily a komplexním výkonem, jenž podepřely nadstandardně důraznou ofenzivou hned kvarteta produktivních opor, dospěly k bezpečnému dílčímu vítězství – 25:20.

To celkové však ještě zůstávalo daleko, ačkoliv hanácké družstvo kvalitně rozjelo také čtvrtý díl. Nekompletní PVK zůstával trochu dole až do stavu 10:8, kdy účinně zaservírovala Komárková, tím dostala do potíží příjem na opačném konci hřiště a několikaminutový výpadek Moravanek plný hrubek zcela změnil rozložení sil (10:15). Petrášovy ovečky sice nerezignovaly (13:15, 14:19 – 19:21), leč pévékáčko bylo ve zbytku setu přece jen o něco lepší především zásluhou neudržitelné bomberky Kocmanové, jejích razantních smečí – 22:25.

Na řadu tedy přišel rozhodující tiebreak. Kopáčová a spol. v něm rychle obrátily z 0:2 na 4:3, ale potom třikrát za  sebou nevynuceně chybovaly, což vývoj zlomově překlopilo ve prospěch pražského výběru (5:4 – 5:8). Ten si následně pohlídal, navzdory sympatickému odporu prostějovských lvic (8:13 – 11:13), i finiš celého působivého dramatu – 12:15 a 2:3. 

ZAZNĚLO NA TISKOVCE…

Lubomír PETRÁŠ - VK Prostějov

„Dnes jsme určitě měli na lepší výsledek, vzhledem k okolnostem i dobře rozjetému utkání to mělo skončit naším vítězstvím. Soupeř byl oslaben o dvě důležité hráčky včetně klíčové opory, nejlepší extraligové nahrávačky Lucie Smutné. Čehož jsme dokázali využít, ale jen částečně. Náš výkon oproti prvnímu vzájemnému zápasu šel rozhodně nahoru, přesto panuje velké zklamání. Jak ve čtvrtém setu, tak v tiebreaku jsme vedli a místo dotažení duelu do vítězného konce pokaždé přišel náš výpadek v jednom postavení s řadou chyb. Těch děláme mnohem víc než Olymp, kterému stačila jediná výborně útočící tahounka Aneta Kocmanová k otočení vývoje. Což je hrozná škoda, místo vyrovnání série na 1:1 teď ztrácíme 0:2 a pojedeme do Prahy, kde to bude hodně těžké. Přesto musíme dál bojovat.“

Stanislav MITÁČ – Olymp Praha

„Jsme nesmírně šťastní, že se nám v Prostějově podařilo vyhrát za situace, kdy tým kosí zdravotní problémy. A může být ještě hůř. Dnes jsme nastoupili bez dvou ústředních hráček, proto se dal očekávat hodně těžký boj. Což se naplnilo, volejbal přitom chvílemi plakal a chvílemi byl naopak velice pohledný, hlavně díky oboustranně výborné obraně v poli. My jsme si nějakou dobu zvykali na jinou distribuci nahrávek Ivy Šípové, která dostala oproti úvodnímu zápasu série přednost před Klárkou Dvořáčkovou. Soupeř tentokrát neútočil tolik přes Gábinu Kopáčovou, ale i dalšími hráčkemi a já na tuhle změnu takticky reagoval trochu pozdě. Naštěstí to stačilo, holky zabojovaly, postupem času lépe bránily a poradily si také s náročnou situací v posledních dvou setech. Opět jsme potvrdili, že tiebreaky jsou v letošní sezóně naší silnou disciplínou.“

VOLEJBAL

UNIQA EXTRALIGA ŽEN ČR 2020/21 – ČTVRTFINÁLE, DRUHÉ UTKÁNÍ

VK Prostějov – Olymp Praha

2:3 (24, -14, 20, -22, -12)

Stav série: 0:2.

Rozhodčí: Horký a Peloušek. Čas: 135 minut. Hráno bez diváků.

Sestava Prostějova: Fričová 16, Kvapilová 7, Kopáčová 25, Michalíková 14, Jurčíková 13, Šípová 2, libero Stavinohová – Weidenthalerová 2, Pluhařová, Dvořáčková. Trenéři: Lubomír Petráš a Jakub Krčmař.

Sestava Olympu: Hodanová 8, Bartošová 5, Kocmanová 36, Komárková 9, Purchartová 9, Jaňourová 5, libero Pešková – Honzovičová 1, Neumannová 4, Brichtová. Trenéři: Stanislav Mitáč a Petr Brom.

Proti oslabenému soupeři jsme měli vyhrát, je to velká škoda.