Jako šéftrenér volejbalové mládeže VK Prostějov Aleš Novák nic nezmůže se současným tvrdým lockdownem v ČR kvůli šíření koronaviru. Současně je však i hlavním koučem reprezentačního výběru kadetek České republiky, s nímž dokázal navzdory veškerým tuzemským překážkám postoupit na letošní evropský šampionát U16.

Klíčovým faktorem pozdějšího úspěchu bylo vyřešit, jakým způsobem družstvo vůbec nachystat na březnovou kvalifikaci v chorvatském Zadaru, když na celém území našeho státu platí zákaz veškerého sportování pro neprofesionály, tedy včetně mladých talentů.

Novák a jeho realizační tým si v prekérní situaci poradili tím, že přípravu na první turnajový vrchol umístili do zahraničí. Konkrétně do slovinského Mariboru, kde dva týdny setrvali na tréninkovém kempu a nominované hráčky včetně prostějovské blokařky Anny Pečenkové tam nabíraly v optimálních podmínkách potřebnou formu.

Následně se celý mančaft přesunul do Zadaru, aby si ovládnutím kvalifikačního klání zajistil přímý postup na kadetské ME 2021. V základní skupině po úvodním tápání smetl Izrael 3:0 (23, 9, 6) a přemohl Maďarsko 3:1 (20, 18, -11, 18), v semifinále si poradil s domácím Chorvatskem 3:0 (16, 13, 21) a ve finále udolal nebezpečné Slovinsko 3:2 (-21, 17, 15, -27, 12).

Anna Pečenková ani jednou nenastoupila, všechny čtyři duely strávila na lavičce nachystaná ke střídání. Nejlepší hráčkou turnaje vyhlásili univerzálku Nelu Jasečkovou. „Podstatné bylo, že jsme se dokázali přenést přes všechny covidové komplikace a v rámci možností co nejlépe připravit. Holky pak každým dalším zápasem postupně nabíraly herní jistotu i sebevědomí, aby úsilí korunovaly vybojovaným finálovým vítězstvím. Přímý postup na Evropu je zaslouženou odměnou,“ radoval se lodivod Aleš Novák.

Kontinentální mistrovství mladých volejbalistek do 16 let se uskuteční od 10. do 18. července v Maďarsku a na Slovensku.