Bodový vývoj – první set: 1:1, 3:1, 6:2, 6:6, 7:8, 10:9, 12:10, 12:14, 16:17, 16:19, 17:21, 19:21, 21:22, 21:25. Druhý set: 0:3, 2:5, 4:5, 4:7, 6:7, 11:8, 11:10, 14:10, 14:13, 15:15, 20:15, 20:18, 23:18, 25:20. Třetí set: 0:2, 1:4, 3:4, 4:7, 8:10, 8:17, 11:20, 14:20, 16:22, 16:24, 17:25. Čtvrtý set: 1:0, 1:2, 2:4, 4:4, 6:7, 9:7, 9:9, 13:13, 15:13, 16:16, 19:17, 21:18, 22:19, 22:25.

A zase máme nadmíru cennou výhru, může právem znít radostné zvolání prostějovských volejbalistek po čtvrtečním triumfu na pražském Olympu. Parta VK tam byla většinu střetnutí 12. kola UNIQA extraligy žen ČR 2021/2022 o něco lepší a zaslouženě si odvezla domů tříbodový triumf, který ji posunul na čtvrté místo průběžné tabulky jediný bodík za druhou pozicí.

Hanačky vyrukovaly na PVK ve stejném složení jako předtím na Ostravu. Tentokrát jim sice utekl začátek vinou málo úspěšného útoku (6:2), ale vzápětí přišlo výrazné zlepšení. A čtyřbodová série při servisu Beránkové na 6:6 tým zdravě nakopla, o chvíli později už poprvé vedl (7:8). Druhý důležitý zvrat nastal uprostřed vstupní sady a měl podobu další šňůry čtyř výměn za sebou, tentokrát podávala Fričová (z 12:10 na 12:14). Hosté pak udržovali komplexně solidní hrou mírný náskok, který posléze zvýšili ze 16:17 na 17:21. Soupeřky sice zabojovaly a dotáhly (21:22), leč drama zrušil blokařsky výborný závěr vékáčka – 21:25 a 0:1.

Tomu vyšel skvěle i start druhé části - 0:3. Podstatné bylo, že Prostějovanky ustávaly přihrávku, dobře zvládaly i všechny ostatní činnosti, zbytečně nechybovaly a tím držely protivnice pod sebou. Ovšem jen do stavu 4:7, kdy Olymp zatroubil do ofenzivy. Přitlačil servisem, ubránil těžké míče a přesnější důsledností v mezihře i zakončení během dlouhých přestřelek šel sám nahoru (11:8, 14:10). Čadovy svěřenkyně v dané pasáži kupily hrubky, nicméně se dokázaly zvednout rychlým vyrovnáním na 15:15. Avšak hned následoval nový propad tím, že opakovaně nevyzrály na obětavou defenzivu družstva z české metropole (20:15). Tenhle trhák již rozhodl – 25:20 a 1:1.

Svými výpadky se ale hostující družina nenechala srazit. Naopak to byla ona, kdo zkraje třetího dějství znovu převzal iniciativu zásluhou celkově pozvednutého výkonu (1:4, 4:7). Navíc od skóre 8:10 účinně zapodávala Fričová, maximálně vydařený úsek předvedl úplně celý mančaft a úprk na 8:17 dodal potřebný klid. Ten ženy VK využily posléze, neboť pražský výběr bojovností kontroval i snižoval manko (11:20, 14:20). Obrat přesto nehrozil, vedoucí kolektiv si zbytek setu bezpečně pohlídal – 17:25 a 1:2.

Ve čtvrtém dílu se rozpoutala rovnocenná bitva o každý balón, jejímž typickým znakem nadále byla spousta velice dlouhých rozeher. „Lopta“ neustále létala z jedné strany sítě na druhou, příkladně obětavé obrany měly navrch nad útočnými snahami. V tomto režimu se delší dobu nemohl nikdo odpoutat na rozdíl více než dvou bodů, právě takový náskok získaly Mitáčovy ovečky krátce za prostředkem setu (z 13:13 na 15:13). Ještě nešlo o rozhodující okamžik, protože moravská jízda záhy srovnala na 16:16. Pak nezdolné Pražanky opětovně utáhly šrouby (21:18), leč ani tentokrát to neznamenalo poslání dramatického mače do tiebreaku. Za stavu 22:19 totiž přišla na podání Smolková, až do konce z něj neslezla a celý teamwork Prostějova dirigovaný famózní kapitánkou/nahrávačkou Bajusz dospěl svým drtivým sprintem k vítězné otáčce – 22:25 a 1:3!

ŘEKLI PO UTKÁNÍ

Stanislav MITÁČ – hlavní trenér Olympu Praha

„Výhra Prostějova byla zasloužená, hosté byli lepším týmem. Zápas provázely dlouhé výměny, oba týmy špatně smečovaly – útočící hráčky měly jen okolo pětadvaceti procent, což je chabá statistika. V důležitých okamžicích ale rozhodovaly ve svůj prospěch hráčky soupeře jako ve čtvrtém setu Fričová. My teď nejsme v dobré sportovní formě. Výsledky a špatná hra na nás doléhají, mladé holky jsou pod tlakem, kupí chyby. V tomto utkání to byl slabý výkon kůlových hráček na naší straně. Velký rozdíl spočíval také v kvalitě nahrávky, protože všechny ostatní činnosti byly téměř vyrovnané. Nám nezbývá než se z toho otřepat jako z každé těžké porážky, tentokrát na domácí půdě.“

Miroslav ČADA – hlavní trenér VK Prostějov

„Šlo o vyrovnané utkání, nicméně naše družstvo bylo o trochu lepší na blocích a udělali jsme méně chyb než domácí. Myslím si, že větší rozdíl spočíval ještě v kvalitě na nahrávce, kde naše Simona Bajusz byla lepší než nahrávačka soupeře.“