Poctivá dřina před Vánocemi, mezi svátky i po Novém roce se prostějovským volejbalistkám (zatím) vyplatila. Ačkoliv první střetnutí čtvrtfinále Českého poháru žen 2021/22 na olomoucké půdě otevřely velice špatně, od druhého setu měly s přibývajícím časem stále víc herně navrch a cenným vítězstvím 3:1 slibně nakročily za postupem do Final Four! V domácí odvetě 13. ledna potřebují získat alespoň dvě sady, případně vyhrát zlatý set.

Vstup do zápasu vékáčku vůbec nevyšel. Mnohem sebevědoměji působící soupeřky jej v zahajovacím dějství výrazně přehrávaly, a to ve všem, byly nepoměrně jistější, agresivnější i preciznější. Tím postupně zvyšovaly svůj náskok, především dlouhými bodovými šňůrami od skóre 12:9. Až šly do setového vedení rozdílem třídy – 25:13 a 1:0.

I druhou část odstartovalo lépe domácí družstvo, nicméně počínaje stavem 3:0 se prostějovský tým konečně chytil, aby během chvíle razantně otočil na 6:12. Zanedlouho ukazovala světelná tabule dokonce 10:17, ale rozhodnuto ještě zdaleka nebylo. Olomoučanky totiž odpověděly podobně prudkým náporem, jenž vedl k vyrovnání - 18:18. Načež hostující mančaft znovu utekl na 19:23, pak neproměnil tři setboly (21:24), následně jeden odvrátil (25:24) a vzápětí v bláznivé bitvě plné zvratů tuhle sadu přece jen klíčově vydřel – 25:27 a 1:1!

Také třetí díl provázely série výměn v řadě za sebou delšího trvání. Na obou stranách, ovšem do poloviny setu podstatně častěji v režii Čadových svěřenkyň. Ty šly nejprve do trháku 2:7, a jakmile se rivalky natěsno dotáhly (ze 4:9 na 8:9), samy kontrovaly ještě tvrdším kalibrem v podobě sedmi bodů v jednom postavení - 8:16. Tuhle výhodu poté bezpečně kontrolovaly, neboť se rozjely k perfektnímu výkonu. A rovněž úpéčko utrpělo dílčí debakl – 13:25 a 1:2.

Zkraje čtvrtého pokračování to vypadalo, že se duel ještě výsledkově zdramatizuje - 5:3. Leč důkladně připravené i příkladně makající ženy Prostějova předvedly další drtivý úder obratem z 6:4 na 7:13, což mělo pro Hrochovu ekipu smrtící důsledky. Místo vykřesání vítězné naděje nadále ztrácela (z 9:14 na 9:17), zatímco ohromnou pohodou překypující parta VK naprosto dominovala. Navíc celé pohárové derby symbolicky uzavřela pětibodová ofenziva družiny okolo kapitánky Simony Bajusz korunující důležitý triumf – 13:25 a 1:3!

ŘEKLI PO UTKÁNÍ

Martin HROCH – hlavní trenér UP Olomouc

„V prvním setu jsme hráli to, co jsme si řekli. Druhá sada přinesla nejlepší a zcela vyrovnaný volejbal. Náš nevyužitý setbol zlomil morál holek, které od třetího setu nebyly na hřišti vidět. Existoval na něm jen jeden tým.“

Miroslav ČADA – hlavní trenér VK Prostějov

„Začali jsme ustrašeně a náš herní projev byl slabý, což mě zklamalo. Potom jsme se do toho ale dostali a rozdílový byl hlavně útok. Nastartovala nás vybojovaná koncovka druhého setu, po ní jsme hráli v euforii, navíc domácí celek hodně chyboval. Pro nás je hlavně výborné vítězství za tři body.“