Po půl páté večer bylo v sobotu 14. ledna rozhodnuto. Do druhého kola přímé prezidentské volby postupují Petr Pavel a Andrej Babiš. Oba s náskokem ovládli první kolo dějství a oba přitom sahali po tom, aby přesáhli dva miliony získaných hlasů. Na třetím místě skončila s necelými čtrnácti procenty Danuše Nerudová. Čtvrtý byl se sedmi procenty Pavel Fischer, páté místo s pěti a půl procenty obsadil Jaroslav Bašta a následoval o dvě procenta níže Marek Hilšer. Karel Diviš a Tomáš Zima nedosáhli na sto tisíc získaných hlasů. Devátý kandidát Josef Středula v týdnu před volbami odstoupil a podpořil veřejně Danuši Nerudovou. K padesáti procentům, které by znamenaly vítězství už v prvním kole, se ani jeden z kandidátů nepřiblížil. O dvanáctém prezidentovi historie tak rozhodne druhé kolo. To proběhne v pátek 27. a sobotu 28. ledna.

Sčítání hlasů nakonec trvalo zhruba tři hodiny. Nejprve došlo na menší obce a volební okrsky. Postupně následovaly ty větší a na závěr přicházely výsledky voleb z velkých měst. V průběhu sčítání hlasů vedl Andrej Babiš nad Petrem Pavlem i o více než 120 tisíc hlasů. Pak začal Babiš ztrácet. V době, kdy bylo sečteno 98 procent volebních okrsků, se ale síly dvou nejsilnějších kandidátů srovnaly. A poté už dominoval Petr Pavel, který nakonec zvítězil o půl procenta. Oba vítěze prvního kola od sebe dělí jen desetiny a ve druhém kole se dá očekávat velmi těsný souboj.

Třeba přímo v Prostějově ovšem byly výsledky jiné. Zde naopak zvítězil o čtyři procenta Andrej Babiš, pořadí kandidátů bylo jinak stejné, i když Pavel Fischer měl mnohem menší náskok před Jaroslavem Baštou. I v dalších městech na Prostějovsku vyhrál Andrej Babiš, v Konici a Němčicích nad Hanou výrazným rozdílem dvaceti procent. Naopak v Plumlově pouze o sto hlasů. V Němčicích nad Hanou a v Kostelci na Hané pak skončil místo Pavla Fischera na čtvrtém místě Jaroslav Bašta. V některých obcích – třeba Hačkách nebo Polomí – dosáhla volební účast osmdesáti procent.

K padesáti procentům, které by znamenaly vítězství už v prvním kole, se ani jeden z kandidátů nepřiblížil. O dvanáctém prezidentovi historie tak rozhodne druhé kolo. To proběhne v pátek 27. a sobotu 28. ledna.

 

 

Město Prostějov

1. Andrej Babiš          37,84 %          8 541

2. Petr Pavel               33,06 %          7 464

3. Danuše Nerudová   13,12 %          2 963

4. Pavel Fischer          5,87 %            1 325

5. Jaroslav Bašta        5,67%             1 281

6. Marek Hilšer          2,46 %            556

7. Karel Diviš             1,46 %             350

8. Tomáš Zima           0,49 %            111

 

Volební účast

65,88 % / 34,12%