Trvalo to možná déle, než by se původně dalo čekat, ale je hotovo! Minulý pátek během odpoledních hodin oznámili lídři Pirátů a Starostů, že se na budoucí krajské koalici definitivně dohodli se Spojenci pro Olomoucký kraj a ODS. A navíc se všichni tři koaliční partneři domluvili také na rozdělení vedoucích postů i gescí v jedenáctičlenné Radě Olomouckého kraje. V zastupitelstvu tak získají pohodlnou většinu 32 mandátů. Vítězné hnutí ANO 2011 s 18 křesly tak bylo definitivně „obejito“ a odchází do opozice. V ní je od počátku předurčené místo i pro pětici zastupitelů SPD. Co je zásadní, tak předem avizovaná změna na postu hejtmana, kterým bude namísto Ladislava Oklešťka Josef Suchánek z Olomouce. Jeho prvním náměstkem se nestane lídr Spojenců Marian Jurečka, ale až v pořadí pátý Ivo Slavotínek – rodák z Prostějova! Nové krajské vedení také dodrželo slib a snížilo počet náměstků hejtmana ze sedmi na čtyři. Nově vytvořeným postem v řízení hejtmanství je pak pozice uvolněné zastupitelky Olomouckého kraje, kterou zastane Milada Sokolová, současná náměstkyně prostějovského primátora.

Po více než dvou týdnech intenzivních jednání v pátek 23. října zástupci seskupení Piráti a Starostové, Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj a ODS představili složení nové krajské rady. Novým hejtmanem Olomouckého kraje se stane podle očekávání lídr v pořadí voleb druhé nejúspěšnější strany Josef Suchánek. Složení nové rady vychází z memoranda, které všechna tři uskupení podepsala již předminulý týden.

Piráti a Starostové obsadí stejně jako Spojenci čtyři křesla v radě, ODS má tři místa. Koaliční smlouva bude podepsána v pondělí 26. října ve 14.30 hodin před Krajským úřadem v Olomouci. „Mám velkou radost, že jsme se s partnery dohodli na rozdělení jednotlivých gescí v radě. Oproti dosavadnímu složení jsme se rozhodli šetřit a snížili jsme počet náměstků hejtmana z dosavadních sedmi na pouhé čtyři,“ uvedl Josef Suchánek, který vystřídá v křesle hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.

Ustanovující zastupitelstvo by se mělo konat v pátek 30. října. Z důvodu epidemie covid-19 jej však budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření. Část zastupitelů tak zůstane připojena pouze on-line. „Abych se vám přiznal, má velké obavy z toho, aby zastupitelstvo vůbec nějak proběhlo podle platných regulí. Právě to první ustavující vyžaduje hodně formálních věcí, u kterých je nutná fyzická přítomnost nových zastupitelů. Snad si s tím ale organizátoři nějak poradí. Modlím se za to, aby nedošlo k nějakým zmatkům,“ svěřil se Večerníku nový hejtman Josef Suchánek. Není tajemstvím, že právě on je pozitivně testován na covid-19. „Z tohoto důvodu se ustavujícího zastupitelstva osobně nezúčastním, protože je v pátek a mně končí karanténa až v sobotu,“ prozradil. Také vyjednávání o budoucí koalici se z větší části obešlo právě bez něj. „Od počátku náročné, komplikovala nám to i epidemie covid-19 a také bleskové povodně v Olomouckém kraji. Jednání nicméně dopadla velmi dobře. V dohodě jsou naplněny požadavky všech stran, žádná se tudíž nebude cítit znevýhodněna. Osobně mám největší radost z toho, že síly v radě Olomouckého kraje jsou spravedlivě a demokraticky rozložené,“ ¨nechala se slyšet Zdeňka Dvořáková Kocourková, budoucí radní za Piráty. „Chtěli jsme výraznou změnu v Olomouckém kraji a to se nám povedlo. Každý ze členů nové trojkoalice jednal velice seriózně, což je dobrou předzvěstí budoucí výborné spolupráce,“ přidal pro média své prohlášení Marian Jurečka, lídr Spojenců pro Olomoucký kraj. Ten se nestane druhým nejvýše postaveným mužem, jak by se dalo očekávat. Vyjednanou pozici prvního náměstka totiž přepustil Ivo Slavotínkovi. Stalo se tak bez bližších podrobností. A to je druhá prostějovská stopa, člen KDU-ČSL je totiž zdejším rodákem. Po absolvování Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově vystudoval v letech 1994 až 1998 pedagogiku volného času na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a v září 1998 se stal ředitelem nově zřízeného Domu pokojného stáří sv. Anny ve Velké Bystřici na Olomoucku. O něco později se do Velké Bystřice i přestěhoval. Ředitelem tohoto sociálního zařízení byl do listopadu 2006, kdy se stal místostarostou tohoto městečka. Ve Velké Bystřici pracuje i v místní jednotě křesťanské tělovýchovné organizace Orel. Na kraji bude mít v gesci sociální věci, záležitosti seniorů, což je přesně jeho parketa. Druhým náměstkem hejtmana se stane Dalibor Horák, lídr ODS.

Večerník v sobotu večer požádal o stanovisko také předsedu regionálního sdružení ODS. Ten byl ovšem ve svém komentáři zdrženlivý. „Podívejte, podpis koaliční smlouvy proběhne až v pondělí a ustavující zastupitelstvo v pátek. Sice nevěřím, že by se do té doby na dohodách něco změnilo, přesto si ale nechám komentář až po finálním schválení a proběhnutí veškerých procedur,“ sdělil Michal Zácha. Právě on bude jedním z dua řádných náměstků hejtmana Olomouckého kraje a povede dopravu, sport a volný čas. Tím posledním do party nejužšího vedení se stane Jan Šafařík ze seskupení Spojenců. Spadat pod něj bude regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova.  „Já si myslím, že každá ze stran nové koalice může být nyní spokojena. Ale je pravda, že každý musel slevit ze svých nároků a v některých případech došlo na kompromisy,“ dodal ještě Josef Suchánek, který se bude jakožto hejtman starat o finance, majetek a povede krizové řízení.

Jednání Rady Olomouckého kraje se bude moci účastnit také uvolněná zastupitelka Milada Sokolová (ODS). „Ano, pokud bude koaliční smlouva skutečně podepsána, měla bych mít v rámci krajského vedení na starost oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů. Nebudu přímo členkou rady kraje, ale jako zastupitelka budu mít na starost vedení konkrétní oblasti, proto se budu pravidelně účastnit jednání rady,“ potvrdila v exkluzivním rozhovoru pro Večerník současná náměstkyně prostějovského primátora.

Dodejme, že z politického pohledu je ve vedení nejpočetněji zastoupena paradoxně až „třetí vzadu“ ODS s kvartetem postů. Po dvou stranících dodává sdružení STAN (Starostové A Nezávislí), KDU-ČSL a Piráti. Jednoho člena budou mít v radě TOP 09 i subjekt ProOlomouc. Bez obsazení zůstali Zelení.

 

NOVÉ SLOŽENÍ RADY OLOMOUCKÉHO KRAJE: 

Ing. Josef SUCHÁNEK

(PIRÁTI a STAROSTOVÉ)

hejtman

co bude mít na starosti: finance, majetek, krizové řízení

 

Mgr. Ivo SLAVOTÍNEK

(SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj)

1. náměstek hejtmana

co bude mít na starosti: sociální věci, záležitosti seniorů

 

Mgr. Dalibor HORÁK

(ODS)

2. náměstek hejtmana

co bude mít na starosti: zdravotnictví

 

 

Ing. Jan ŠAFAŘÍK

(SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj)

náměstek hejtmana

co bude mít na starosti: regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova

 

Michal ZÁCHA, DiS

(ODS)

náměstek hejtmana

co bude mít na starosti: doprava, sport a volný čas

 

Ing. Zdeňka DVOŘÁKOVÁ KOCOURKOVÁ

(PIRÁTI a STAROSTOVÉ)

radní

co bude mít na starosti: investice, evropské projekty, transparence, IT, Smart region

 

Ing. et Ing. Martin ŠMÍDA

(PIRÁTI a STAROSTOVÉ)

radní

co bude mít na starosti: životní prostředí, odpady, zemědělství

 

RNDr. Aleš JAKUBEC, Ph.D.

(SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj)

radní

co bude mít na starosti: školství

 

Ing. Radim SRŠEŇ, Ph.D.

(PIRÁTI a STAROSTOVÉ)

neuvolněný radní

 

Bc. Jan ŽŮREK

(SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj)

neuvolněný radní

co bude mít na starosti: kultura a památková péče

 

MUDr. Ivo MAREŠ, MBA

(ODS)

neuvolněný radní

 

Ing. Milada SOKOLOVÁ

(ODS)

uvolněná zastupitelka

co bude mít na starosti: cestovní ruch, vnější vztahy