Průšvih, katastrofa, tak těmito slovy se dá označit výsledek KSČM v krajských volbách. A to jak k těm v Olomouckém kraji, tak v celé ČR. V drtivé většině krajů se nakonec komunisté vůbec do zastupitelstva nedostali. Stejně tak v tom Olomouckém, výsledek necelých pět procent je nepochybně pro stranu zklamáním. Jak ho docílila?

 

Centrum Prostějova se před volbami zbarvilo předvolebními billboardy a plakáty, okolí nádraží nevyjímaje. Z nejednoho na okolojdoucí vykukovali kandidáti KSČM do krajského zastupitelstva. V řadě případů šlo o tváře známé z dřívějších voleb, třeba Zdeněk Gottwald už prošel mnohými volbami stejně tak Ludvík Šulda, jednička kandidátky. Ani tradičně levicové Prostějovsko však nezabralo. Podobně jako v posledních komunálních volbách, kdy v Prostějově jak KSČM, tak ČSSD zřetelně oslabily.

Tentokrát ovšem citelně, strana u voleb nedostala na Prostějovsku ani polovinu hlasů oproti volbám před čtyřmi lety. „Je to hodně, hodně špatné,“ konstatuje Ladislav Sypko, starosta Doloplaz a číslo 51 na komunistické kandidátce. Na dotaz pak hledá příčiny tak strmého pádu. „Výrazná osobnost, která by byla slyšet a vidět, chybí. Navíc mi přijde, že se snažíme každému neustále vyjít vstříc, nemáme jako strana vlastní názor,“ komentuje dále Sypko propad komunistů. Byl ostatně poznat i v obcích na Prostějovsku, které mají komunistické vedení, například v Bedihošti neuspěli a také v Doloplazech skončila KSČM až na druhém místě.

Hovoří se o tom, že zejména starší voliči k volbám nepřišli často kvůli strachu z koronaviru. Nakonec však paradoxně byla volební účast vyšší než obvykle. Ani to však tradiční značku nestačilo aspoň k udržení pozic. Přijde tak změna. „Vojtěch Filip oznámil, že na sjezdu, který má být 28. listopadu v Brně, nebude znovu kandidovat do čela KSČM. Do té doby stranu povede současné končící vedení,“ oznámily internetové stránky této politické strany již před polovinou října. Kdo se ale stane předsedou fakticky vládní strany? Bude to Kateřina Konečná? Nebo Josef Skála? Či snad někdo úplně jiný?

Podle politologa Jakuba Lyska je to víceméně jedno. Strana totiž podle jeho mínění do budoucna nepřežije. „KSČM to má těžké, populistické strany jí přebírají voliče, nemá ani žádné vedení. Strana je téměř mrtvá. Po těchto, možná příštích volbách zanikne. Není ani šance ji obnovit. Je prostě jiná doba,“ míní Lysek.

Uvidí se, zda se jeho slova potvrdí. Zatím to ale s KSČM vypadá velmi špatně, současný výsledek v krajských volbách je nejen nejhorší v jejich historii, ale tak nízkého čísla  jako nyní nedosáhla ani krátce po „Sametové revoluci“...

 

Druhý díl tematického seriálu VOLEBNÍ DOZVUKY věnovaný úpadku KSČM najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 26. října