Od pátku 30. října má Olomoucký kraj oficiálně nové vedení. V křesle hejtmana střídá Ladislava Oklešťka (ANO 2011) Josef Suchánek (Piráti a Starostové). Rozhodlo o tom hlasování při ustavujícím zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje. To se kvůli nejpřísnějším hygienickým opatřením konalo ve velkém sále olomouckého magistrátu. Sedmička nově zvolených zastupitelů se jednání zúčastnila z domova prostřednictvím videokonference, a to kvůli nákaze covid-19.

Páteční ustavující krajské zastupitelstvo proběhlo bez jakéhokoliv překvapení a nové vedení kraje má takové složení, o kterém po podpisu koaliční smlouvy mezi Piráty a Starosty, Spojenci pro Olomoucký kraj a ODS informoval Večerník už v předešlém vydání. Koalice získala v novém krajském zastupitelstvu 32 mandátů, tedy pohodlnou většinu. Nebylo proto divu, že pro jednotlivé kandidáty na hejtmana, náměstky i radní dopadlo hlasování dobře. Osmnáct zastupitelů hnutí ANO 2011 se při volebním hlasování o nové posty zdrželo, zastupitelé SPD hlasovali proti. „Neberte to jako nějakou destrukci z naší strany, ale seznam jednotlivých kandidátů nám nebyl předem zaslán a museli jsme si ho stáhnout z internetu nebo jsme se ho dozvěděli z jiných médií,“ vytkl nové koalici zastupitel za SPD Pavel Jelínek.

Ustavujícího zastupitelstva se přímo v sále zúčastnilo sedmačtyřicet zastupitelů, dalších sedm kvůli nákaze covid-19 ho sledovalo a hlasovalo pomocí videokonference. Pouze jediný zastupitel byl z jednání omluven.

Noví krajští zastupitelé zvolili hejtmanem Olomouckého kraje podle předpokladů lídra Pirátů a Starostů Josefa Suchánka. „Hodláme vykonávat správu Olomouckého kraje férově a transparentně, rozvíjet všechny oblasti Olomouckého kraje a zlepšovat životní podmínky všech jeho obyvatel. Klíčová rozhodnutí hodláme v radě přijímat konsensuálně a přispívat tím ke zvyšování politické kultury v naší zemi,“ uvedl Suchánek, podle kterého budou do rozhodovacích procesů zapojeni i opoziční zastupitelé. „Chceme nasadit konstruktivní spolupráci. Nejdříve se musíme všichni vypořádat s nepříznivými dopady pandemie covid-19. Podle výsledků ze září už Olomoucký kraj v důsledku koronaviru přišel o devět set milionů korun,“ zdůraznil nový hejtman.

Sestavená koalice už předem deklarovala, že chce od začátku šetřit finanční náklady a prvotním úmyslem bylo snížit počet náměstků hejtmana ze sedmi na pouhé čtyři. A tak se i stalo. Post prvního náměstka obsadí prostějovský rodák Ivo Slavotínek (Spojenci pro Olomoucký kraj), v jehož kompetenci budou sociální věci a záležitosti seniorů. Druhým náměstkem se stal Dalibor Horák (ODS). Ten se zaměří na oblast zdravotnictví. V radě jako náměstci hejtmana zasednou také Jan Šafařík (Spojenci pro Olomoucký kraj) s kompetencemi pro regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova, a Michal Zácha (ODS), který bude mít na starost dopravu, sport a volný čas. Jako členové rady se na chodu kraje budou podílet i Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti a Starostové) se zaměřením na investice, evropské projekty, transparence, IT, Smart region, dále Martin Šmída (Piráti a Starostové), který se bude starat o životní prostředí, odpady a zemědělství. Aleš Jakubec (Spojenci pro Olomoucký kraj) bude mít v kompetenci školství. Radu Olomouckého kraje doplní ještě trojice neuvolněných radních, a to Radim Sršeň (Piráti a Starostové), Jan Žůrek (Spojenci pro Olomoucký kraj), v jehož gesci bude kultura a památková péče, a v neposlední řadě pak Ivo Mareš (ODS). Krajští zastupitelé pak ještě na závěr potvrdili hlasováním ve funkci uvolněné zastupitelky pro cestovní ruch a vnější vztahy Miladu Sokolovou. „Chtěla bych v této funkci využít zkušenosti z práce náměstkyně primátora Prostějova, kde mám na starost kulturní oblast,“ pronesla na ustavujícím krajském zastupitelstvu Prostějovanka Milada Sokolová, jediná zástupkyně našeho regionu v užším vedení Olomouckého kraje. Zmíněný rodák Ivo Slavotínek dlouhodobě žije ve Velké Bystřici, kde je také místostarostou.

Organizaci ustavujícího jednání Zastupitelstva Olomouckého kraje se nakonec i přes určité technické problémy podařilo zvládnout. „Děkuji pracovníkům krajského úřadu i všem zastupitelům za maximální vstřícnost a profesionální přípravu tohoto nejsložitějšího zasedání za dobu trvání kraje,“ vzkázal právě první náměstek hejtmana, který ustavující zastupitelstvo kvůli již zmíněné nepřítomnosti hejtmana Suchánka řídil.

 

Více o tématu najdete ve třetím dílu seriálu VOLEBNÍ DOZVUKY v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 2. listopadu