Nová vládnoucí koalice potvrdila na pátečním ustavujícím jednání Zastupitelstva Olomouckého kraje svoji sílu. Koalice Pirátů a Starostů společně se Spojenci pro Olomoucký kraj a ODS převzala otěže řízení kraje. V této souvislosti se nabízí i jedno zajímavé spojení. Zatímco v prostějovském zastupitelstvu Piráti často a důrazně kritizují radu města, jejíž součástí je ODS, v krajském měřítku tyto dva politické subjektu budou úzce spolupracovat ve společné koalici!

 

Vraťme se ale ještě na chvíli ke složitému vyjednávání nové vládnoucí koalice v Olomouckém kraji, kdy z vedení bylo i přes vítězství v krajských volbách vyšachováno hnutí ANO. Jak tento vývoj sledovala uvolněná krajská zastupitelka a náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová? „Volební výsledky ukázaly, že sestavit novou krajskou koalici nebude z několika důvodů jednoduché. Propad ČSSD znamenal, že již nemohla pokračovat dosavadní krajská koalice, v níž ODS poslední čtyři roky na krajské úrovni dobře spolupracovala s ANO a právě sociálními demokraty. ODS kvůli úplně odlišným cílům a programům samozřejmě odmítla jakoukoli formu spolupráci s SPD, o níž se pro mě překvapivě spekulovalo v médiích. Proto jsme při jednáních hledali shodu s Piráty a STAN a Spojenci. A na tomto půdorysu se koalici podařilo nakonec dojednat. Sama jsem nebyla členkou vyjednávacího týmu, v němž ODS na Prostějovsku zastupoval náš okresní předseda. Naši vyjednavači při korektních jednáních tvrdě hájili program ODS a postoje našich voličů. Vyjednaný výsledek potvrzuje, že ODS nebude v nové krajské koalici žádným otloukánkem, ale důležitým partnerem,“ zdůrazňuje pro Večerník Milada Sokolová.

Jak již bylo zmíněno, zatímco Piráti jsou v prostějovském zastupitelstvu v opozici a velice často kritizují práci vedení magistrátu, nyní například i Milada Sokolová bude hlasovat společně s Petrem Lyskem, který se za Piráty rovněž dostal do krajského zastupitelstva. Jak tuto ironii osudu prožívá sama Sokolová a bude podle ní spolupráce na kraji právě s Piráty a Lyskem fungovat? „Tahle situace je možná zajímavá spíše pro média. Je totiž nakonec docela běžné, že strany na různých úrovních pracují v různých koalicích. Na prostějovské radnici rozdali voliči karty tak, že zde vládneme s PéVéčkem, ANO 2011 a sociální demokracií. Přitom poslední dvě jmenované strany na celostátní úrovni vládnou společně s komunisty a ODS je tam v opozici. Něco podobného se nám teď stane s Piráty. Na městě jsme s nimi na opačných stranách pomyslné politické barikády, na kraji budeme spolupracovat v koalici,“ míní Milada Sokolová. „Musíme to brát profesionálně a nepodléhat emocím. Já sama neberu politiku osobně a v zastupitelstvu vždy hlasuji podle toho, co si myslím a co jsme měli ve volebním programu, nikoli podle toho, zda se mnou při konkrétním rozhodování bude hlasovat Petr nebo Pavel. Tak se budu chovat i v krajském zastupitelstvu a nebojím se, že by to nefungovalo. Konkrétně s Petrem Lyskem jsem neměla nikdy žádný osobní problém, i když samozřejmě na některé věci máme jiné názory, jinak bychom přece nebyli v jiných stranách. Role politika je přeci jen jednou z mnoha rolí, které v životě hrajeme. V prvé řadě jsme lidé, teprve poté politici,“ říká upřímně Sokolová, které se Večerník ještě zeptal, zda ona osobně i celá ODS dokáže s Piráty v krajském zastupitelstvu najít společná témata i řeč. „Když se podívám, jak politicky různé strany dnes tvoří koalici na prostějovské radnici, nemám strach, že bychom na kraji nemohli spolupracovat ve prospěch občanů i s pirátskou stranou. Když se chce a je vůle ke kompromisu, všechno jde. S Piráty se určitě shodneme třeba v potřebě snížení byrokracie nebo v představě, že stát má minimálně omezovat svobodu občanů. Jinde budeme muset hledat ten zmiňovaný kompromis, ale tak to v politice chodí všude,“ uzavřela toto téma Milada Sokolová.

A co na to prostějovský a nyní také krajský zastupitel Petr Lysek? Ani člen nové krajské koalice Pirátů a Starostů se spolupráce s ODS neobává. A na otázku ohledně tohoto tématu byl velice stručný. „Nevidím v tom absolutně žádný problém, společná témata s ODS v krajském měřítku určitě najdeme. Víc k tomu není z mé strany co říkat,“ sdělil Večerníku Petr Lysek.

 

Více o tématu najdete ve třetím dílu seriálu VOLEBNÍ DOZVUKY v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 2. listopadu