V historii Olomouckého kraje byl hlas zástupců prostějovského regionu vždy výrazně slyšet. Ve vedení hejtmanství jsme opakovaně měli velice vlivné zástupce, kteří lobovali pro ústřední město i celý region. Krajské peníze putovaly do významných investičních akcí, sportovní kluby, kulturní a společenské organizace včetně spolků zabývajících se sociální problematikou se mohly těšit na významné dotace. Zástupci z Prostějovska v nejvyšším vedení Olomouckého kraje na to dohlíželi a často se na zastupitelstvu přimlouvali za ještě vyšší investice. Jak ale nyní všichni vidíme, Prostějované po nedávných volbách zcela vyklidili pozice. Nemáme už „svého“ hejtmana, náměstky ani radní... Do užšího vedení byla alespoň s důrazem na cestovní ruch přizvána jako uvolněná zastupitelka Milada Sokolová a náplastí může být prostějovské rodiště nového prvního náměstka hejtmana Ivo Slavotínka.

Skončí tak pro prostějovský region časy hojnosti? Právě tohoto se nyní musíme hodně obávat! Když jsme v sobotu 3. října večer spatřili výsledky voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje, v první chvíli se zdálo, že vliv Prostějovanů bude i nadále v kraji silný. Jenže hned záhy se ukázalo, že všechno bude jinak. Vítězné hnutí ANO 2011 bylo z dalších jednání o nové vládě v Olomouckém kraji vyšachováno, čímž Prostějovsko ztratilo hejtmana Ladislava Oklešťka i bývalého krajského náměstka a v posledních dvou letech radního v osobě primátora Prostějova Františka Jury. A mohli jsme sčítat další ztráty, do krajského zastupitelstva se vůbec nedostala ČSSD, tudíž kufry musel balit i další vlivný zástupce Prostějovska, dnes už bývalý náměstek hejtmana Ladislav Hynek. Nesmíme historicky zapomenout ani na další významné politiky z Prostějova, kteří v minulosti hojně lobovali za zdejší region. Namátkou vzpomeňme na sociální demokraty Aloise Mačáka, Pavla Holíka či Alenu Raškovou.

Na obrovský vliv zástupců z Prostějova a okolí teď ale musíme v krajském měřítku zapomenout. Nová vládnoucí koalice Pirátů a Starostů, Spojenců pro Olomoucký kraj a ODS je složená z politiků z Olomoucka, Přerovska, Uničovska, Zábřežska či Šternberska. „Nechci, aby to vyznělo, že mám nějakou poraženeckou náladu a že proto nyní budu kritický k novému složení vedení kraje. Ale faktem je, že Prostějovsko může v příštích čtyřech letech ostrouhat, nebude mít ve vedení kraje žádného zástupce, který by za něj loboval. Já jen doufám, že se v příštích letech uskuteční všechny stavební investice, které jsme ještě my naplánovali. Mám na mysli například generální rekonstrukci silnice ve Vrahovické či Wolkerově ulici v Prostějově, ale do prvního návrhu rozpočtu Olomouckého kraje jsme prosadili také mnohé rekonstrukce silnic druhých a třetích tříd v prostějovském regionu. Mohu ale všechny obyvatele Prostějovska ubezpečit, že i z lavice opozičního zastupitele udělám všechno pro to, aby náš region teď nebyl upozaděn,“ řekl Večerníku nyní už bývalý hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, rodák z Výšovic a nyní občan Prostějova.

Reakce prostějovských komunálních politiků napovídají, že i podle nich ztratilo nyní Prostějovsko v Olomouckém kraji svoji sílu. „Podle toho, že ve vedení kraje už nemáme žádného zástupce, to skutečně vypadá, že Prostějov i okolí čekají čtyři chudé roky. Já osobně teď spoléhám na to, že s představiteli nové krajské koalice najdeme společnou řeč a nepřijdeme o již naplánované, ale ani další investice. Osobně bych nechtěl, aby se Prostějov dostal nyní na vedlejší kolej,“ uvedl pro Večerník Jiří Pospíšil, první náměstek primátora Prostějova. „Já se bojím, že z hlediska krajských investic půjde teď Prostějov a okolí až na poslední místo. Chtěl bych být ale špatným prorokem. Když se však dívám na to, že poprvé v historii Olomouckého kraje nemáme žádného zástupce na vedoucích postech, jsem zřejmě oprávněně pesimistou. Snad alespoň zastupitelé z našeho regionu budou hodně nahlas mluvit o potřebách města a regionu. A umlčet se nesmí nechat ani bývalá kolegyně Milada Sokolová,“ přeje si prostějovský exprimátor Miroslav Pišťák.

Krajské volby a hlavně následné vyjednávání o vládnoucí koalici dopadly tak, jak dopadly. V nejužším vedení kraje teď nemáme nikoho, což mrzí také současného primátora Prostějova Františka Juru. Ten byl v minulém volebním období dva roky náměstkem hejtmana Olomouckého kraje a po zvolení primátorem v Prostějově vykonával na kraji funkci radního. „Být v krajské radě znamená mít mnohem větší možnost měnit věci k lepšímu. Prostějovu a celému Prostějovsku se moje práce náměstka hejtmana a později radního mnohokrát vyplatila. Měl jsem možnost přesvědčit kolegy o důležitosti našich projektů a získat pro ně podporu. V koalici nyní už nejsme, budu ale samozřejmě pracovat se stejným nasazením i v opozičních lavicích a udělám vše pro to, abych byl pro náš region užitečný a prospěšný,“ slibuje František Jura.

Naděje Prostějovanů a vlastně všech občanů regionu se teď upínají na uvolněnou zastupitelku Olomouckého kraje Miladu Sokolovou, která v krajském rozsahu dostala na starost cestovní ruch a vnější vztahy. „Početní zastoupení okresů v čele kraje se přirozeně mění. Minule se to sešlo tak, že ve vedení kraje seděli tři zástupci Prostějovska. Teď v širším vedení budu sama. Snad ti, kteří znají moji práci z radnice, vědí, že se za zájmy Prostějovska budu umět poprat. Věřím, že tato kampaň, že Prostějovsko bude teď v kraji slabé, brzy skončí. Mimochodem zástupce prostějovské ODS se do vedení kraje vrací po více než dvanácti letech, takže já žádné oslabování z naší strany nevidím. Minimálně ne takové, které by zapříčinili občanští demokraté,“ vyjádřila se Večerníku k tomuto tématu Milada Sokolová, náměstkyně primátora Prostějova.

Až následující čtyři roky ukáží, zda se Prostějovsko skutečně dostane na vedlejší kolej, nebo se o jeho zájmy dokáže někdo z krajských zastupitelských lavic poprat. 

 

Čtvrtý dí seriálu VOLEBNÍ DOZVUKY najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 9. listopadu