Do parlamentních voleb povede kandidátku nového hnutí Přísaha v Olomouckém kraji bývalý prostějovský policista a nyní právník Václav Vévoda. Muž žijící střídavě v Olomouci a Přemyslovicích v něm mimo jiné říká, že předseda Robert Šlachta je člověk, který dal republice život. Rozebral situaci nejen, co se týká zákonů, bezpečnosti na Prostějovsku, ale dotkl se rovněž problematiky životního prostředí, školství, sportu či stavu silnic.

 

* Proč jste se rozhodl kandidovat do Parlamentu ČR a čím vás oslovilo nebo zaujalo nové hnutí Přísaha?

„Hnutí Přísaha je specifické v tom, že v jeho čele stojí lidé, kteří už dokázali, že nejdou do politiky toho z důvodu, aby se obohatili či získali moc. Máme politiky, kteří jsou nesmírně bohatí, a já se ptám, proč vlastně v politice jsou? Odpověď je jednoduchá, chtějí moc a vliv. Robert Šlachta, Jiří Komárek, Tomáš Sochr a další z Přísahy již moc měli, a pokud by se chtěli s ohledem na svoje dřívější postavení obohatit, měli tuto možnost. Jak jsem již uvedl, dokázali, že jsou čestní. Já těmto lidem důvěřuji, a i když jsem přímo s nimi v bezpečnostních složkách nepracoval, znám například Roberta Šlachtu dvacet let. Je to člověk, který dal naší republice svůj život. Chci být jednoduše nápomocen v něčem, co by mohlo konečně být přínosné pro naše občany. Nepopírám však, že bude těžké, aby někdo chtěl s Přísahou spolupracovat, když bude předem vědět, že jsou zde lidé, kteří budou proti jakékoliv korupci a vlastnímu obohacení.“

* Jste právníkem, a proto se přímo nabízí otázka, zda se chcete ve své politické činnosti věnovat legislativě?

„Ano, je to tak. V dnešní době se v zákonech lidé běžně nevyznají, nakonec kolikrát ani právníci, pokud zabrousí do oboru, který není jejich doménou. Vysvětlit vše, čím bych se chtěl zabývat v této oblasti, by bylo na rozhovor trvající týdny. Jako příklad uvedu jednu věc. Všímám si, jak se některé přijímané zákony upravují ve svých ustanoveních účelově ku prospěchu jedinců. Vzpomeňme na vznik národní sportovní agentury, která jako správní úřad rozděluje peníze ze státního rozpočtu do sportu. Konečné slovo při rozdělení má předseda agentury. Když současná vláda předložila novelu zákona o podpoře sportu a následně ji odhlasovali ve sněmovně poslanci vládního hnutí a vznikla agentura včetně jejího předsedy, tak se stala v legislativě naprosto nevídaná věc. Pro předsedu agentury, který rozděluje miliardy ze státního rozpočtu, neplatí část zákona o střetu zájmů. Ptám se tedy proč? Každý si řekne, že zákon o střetu zájmů musí platit vždy. No a pak se předsedou stal člen vládnoucího hnutí, který byl poslancem. Aby byl představený ústředního správního úřadu poslanec, mu zajistila právě tato výjimka ze zákona o střetu zájmů. Nakonec by mohl být předsedou jiného správního úřadu, například Českého statistického úřadu, klidně také poslanec, aby ‚uhlídal‘ správné výsledky voleb. Naštěstí v tomto případě žádná výjimka neplatí, ba dokonce je zakázáno, aby takový předseda ČSÚ byl jen členem politické strany nebo hnutí.“

* Co vy osobně vidíte jako největší problém Olomouckého kraje a potažmo Prostějovska?

„Jako velký problém vnímám stav našich silnic, zejména pak na Prostějovsku. Roky se hovořilo o tom, že po vzniku nového krajského uspořádání bude náš okres patřit pod Olomoucký kraj. Investice se z tehdejšího krajského Brna pak nehrnuly. Jako další velký problém vnímám pokračující zábor kvalitní orné půdy na Hané. Na této půdě vznikají nové průmyslové haly a další stavby. Je zapotřebí učinit legislativní opatření, aby zábor této půdy byl činěn jen opravdu v těch výjimečných případech, kdy nebude možné postupovat jinak.“

* V jakém stavu je podle vás životní prostředí v regionu a co se dá na něm zlepšit?

„Samozřejmě vím, že Prostějovsko je se stavem životního prostředí na tom lépe než některé jiné regiony v ČR. Na druhou stranu je zapotřebí stále pokračovat v udržení a i zlepšení prostředí, ve kterém žijeme. Velmi mě trápí zejména ovzduší, kdy vidím převážnou část občanů, kteří se chovají uvážlivě, ale jsou zde stále tací, kteří v malých obcích dokáží znepříjemnit život ostatním občanům, ohrožovat jejich zdraví například spalováním materiálů, při kterém vznikají karcinogeny. Stejně tak je tomu i v dopravě, kde jsou dodržovány emisní limity, chcete-li normy pro vozidla, ale najdou se opět jedinci, kteří dokáží zamořit části obce a měst zplodinami z poškozených nebo nezákonně upravených vozidel, a to jediným průjezdem. V těchto případech nezbývá nic jiného než přísná kontrola, aby slušní lidé byli chráněni.“

* Jak byste zhodnotil bezpečnost na Prostějovsku? Může se občan v našem regionu cítit opravdu bezpečně?

„Myslím, že se bezpečnost na Prostějovsku v posledních letech zlepšila. To je zřejmé z toho, že došlo ke snížení počtu spáchaných trestných činů v regionu. Má to však více důvodů. Jedním z nich je to, že ekonomice se do pandemie dařilo a tento faktor jde vždy ruku v ruce s pozitivním dopadem na kriminalitu. Dalším faktorem je i to, že se podařilo navýšit stavy policistů, zlepšení jejich vybavení a zabezpečení. Společnost vnímá policii daleko pozitivněji nežli dříve a až na výjimky, například některé politiky z ODS, mají policisté i u nich zastání. Zde jsem si dovolil narážku na jedno tvrzení, ve kterém známý činitel z ODS uvedl, že si nedokáže představit, že by usedl k vyjednávacímu stolu s bývalými policisty. Přitom bývalý policista se tímto stane jen tak, že sloužil u policie. Za sebe musím říct, že já si práce policistů velmi vážím a budu si těchto lidí vážit i poté, co již u policie pracovat nebudou.“

* Během koronavirové pandemie hodně utrpělo také školství. Jak se díváte právě na tuto problematiku a jak hodnotíte úroveň vzdělání v našem regionu?

„Hovořil jsem hned s několika řediteli základních škol. Ve větších městech je patrné, že tyto školy poskytují kvalitní vzdělání, a dokonce již není až tak velký problém se zajištěním dostatku odborných pedagogických pracovníků. Naprosto jiná je situace na malých vesnicích daleko od měst. Zde je velký problém s nedostatkem odborníků a je nutné zajistit podporu. Musím také dodat, že hnutí Přísaha nepodporuje kompletní uzavírání škol jako řešení v době pandemie. Co se týká středního školství, tak toto postrádá učňovské vzdělávání, o které není velký zájem. Mám za to, že hlavní příčinou tohoto stavu jsme my všichni. Totiž naše výchova přispěla k tomu, že učňovské vzdělávání má punc něčeho pod úroveň. Jen vzpomeňme na to, jak se říkalo ‚dostal jsi pětku, budeš jen zedníkem‘. Musíme změnit náš přístup. Sám doma pracuji fyzicky a zvládám většinu stavebních prací a vůbec mi práce nevadí. Vážím si každého kvalitního řemeslníka a jeho dobré práce.“

* Jak vidíte šance hnutí Přísaha v parlamentních volbách?

„Hnutí Přísaha je nové hnutí a já si myslím, že jeho potenciál je velký. Dokonce i preference napovídají budoucí možné realitě, že budeme součásti Poslanecké sněmovny. Již v minulosti zde bylo množství protikorupčních hnutí, ze kterých bohužel zbyla jen rétorika. Jejich členové jsou naopak stíhání v různých kauzách. Rád bych proto dodal, nechť nikdo nepočítá s tím, že já nebo kdokoliv z našeho hnutí bude činit něco v majetkový prospěch vyvolených jedinců na úkor ostatních běžných lidí.“

 

kdo je Mgr. et Mgr. Václav Vévoda

 

* je mu 45 let, je ženatý a má dvě děti

* bydlí v Přemyslovicích

* vystudoval vojenskou školu v Liptovském Mikuláši

* je absolventem Pedagogické a Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

* byl vojákem z povolání u 43. výsadkového praporu v Chrudimi

* pracoval u Policie České republiky jak u pořádkové policie v Konici,  tak zejména při službě kriminální policie a vyšetřování v Prostějově

* byl podplukovníkem Generální inspekce bezpečnostních sborů

* aktuálně je právníkem zaměstnaným v advokátní kanceláři

* je lídr kandidátky PŘÍSAHY – občanského hnutí Roberta Šlachty za Olomoucký kraj

 

Předvolební sevis VOLBY 2021 je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 4. října, jako speciální příloha