V prostějovské komunální politice patří k matadorům nejen Komunistické strany Čech a Moravy, v minulém volebním období dokonce na prostějovské radnici působili v Radě statutárního města Prostějova. „Sedmdesátníci“ Václav Šmíd a Jaroslav Šlambor také těžce nesou propadák komunistů v parlamentních volbách. Jejich názory na současnou politickou situaci i vyhlídky KSČM v blížících se komunálních volbách na podzim 2022 se mnohým čtenářům budou zdát zřejmě hodně radikální. Večerník s oběma současnými zastupiteli Prostějova pořídil exkluzivní dvojrozhovor.

* Jak byste hodnotili výsledek KSČM v parlamentních volbách?

Václav Šmíd: „Jako velký neúspěch s hvězdičkou, nepoužiji ještě oblíbený výraz katastrofa...“

Jaroslav Šlambor: „Než se dostanu k odpovědím na otázky, musím předeslat, že půjde o mé osobní, subjektivní názory, které jsou do jisté míry formovány pod vlivem emocí, které ještě nestačily odeznít... Hodnocení výsledku je jednoduché. V jubilejním roce stém výročí založení komunistické strany jsme utrpěli bolestnou porážku. Náplastí nemůže být skutečnost, že de facto neuspěla ani sociální demokracie, tedy druhá tradiční strana, která se aktuálně hlásí k levici, alespoň verbálně. Výkonnou moc a také odpovědnost ve státě tedy přebírá v plném rozsahu pravice akcentující individualismus, a to v podstatě bez jakékoli brzdy ze strany subjektů hájících oprávněné zájmy značné, neprivilegované části společnosti. Čas velmi brzy donutí politické hráče odkrýt karty – řešení kardinálních problémů ve společnosti, které tak účinně obě antibabišovské koalice v předvolebním klání přesouvaly na bedra stávající vlády, bude kritériem opravdovosti úmyslů dnešních vítězů. Uvidíme.“

* Jaká je podle vás příčina celkového propadu a toho, že se komunisté nedostali ani do sněmovny?

Václav Šmíd: „Příčin je několik, uvedu tři, podle mě, nejdůležitější. Již téměř dvaatřicet let působí ve všech sdělovacích prostředcích kampaň proti naší straně. Vzácně jsou uváděné příklady dobrých výsledků systému. Prezentována jsou jen negativa zaměřená především na i stranou kriticky hodnocená padesátá léta. Kde se dnes dozvíte o téměř vyřešené bytové situaci? O tom, že byty dostávali občané za zhruba dva roční platy, procento úvěru na ně a nájemné včetně energií činily kolem deseti až patnácti procent měsíčního platu? V současnosti se tyto, použiji slov Václava Havla, ‚králíkárny‘ prodávají v Prostějově za několik milionů, o nákladech na nájemném nemluvě. Bytová otázka se od roku 1989 nevyřešila, ba naopak podstatně zhoršila, nebyla a nebude vůle ji řešit. Její vyřešení by znamenalo snížení cen bytů a nájemného, což pro část politického spektra není priorita. Dalším důvodem je podle mne fakt, že pan Babiš a jeho hnutí chytře převzali část témat levice. Ale nejen převzali, za což jej osobně nekritizuji, ale podařilo se mu je za státní peníze částečně řešit. A to mu nemohou pravicové strany spojené do dvou koalic odpustit, proto na něj zorganizovaly štvanici typu honu na lišku. Třetím důvodem je fakt, že strana po krajských volbách, dostatečně nereagovala na jejich výsledek. Sjezd, který vzniklou situaci mohl řešit, byl z důvodu covidové situace několikrát odložen, ve straně nebyla řešena zejména personální situace v jejím vedení. Vše se mohlo zachránit ještě tak tři měsíce před volbami, nebyla však vůle kousnout do kyselého jablka...“

Jaroslav Šlambor: „Neexistuje jedna příčina neúspěchu. Jde o široký souhrn vzájemně působících faktorů. Domnívám se, že nikdo není a ani nebude schopen kvantifikovat jejich podíl. Jisté je jedno, neuspěli jsme ani v jediném kraji, což dovoluje tvrdit, že porážka má hlubší kořeny, obecnější povahu. Určitě je třeba hledat podstatné příčiny ve vlastních řadách, ale jen těžko lze odhlédnout i od celkového naladění společnosti, desetiletí unisono masírovaného médii v duchu primitivního antikomunismu.“

* Co letošní parlamentní volby ukázaly pro KSČM směrem ke komunálním volbám, které se uskuteční příští rok v Prostějově?

Václav Šmíd: „Předpokládám, že i v našem městě bude pokračovat snaha o poražení ANO a levice, a to jakýmkoliv způsobem. Pravděpodobně budou vytvořené pod různými názvy seskupení stran, které by jinak byly na hranici volitelnosti. Volby ukázaly, že každá podpásovka a lež jsou ve volební kampani dobré. Naše strana se však tímto návodem řídit nebude.“

Jaroslav Šlambor: „Dá se říci, že společenská poptávka po levicových, ale i vlasteneckých hodnotách je v současnosti na poměrně nízké úrovni. Ovšem situace se může poměrně rychle změnit. Lidé jsou ale svéprávní, hlasovali, jak hlasovali. Nebo nehlasovali. Víte, říká se, že všechno špatné, je k něčemu dobré. Někdy jedna ‚facka‘ dokáže probudit z růžových snů, tentokráte v modrém rámu!“

* Co je třeba udělat pro to, aby se KSČM v Prostějově probojovala v roce 2022 alespoň do prostějovského zastupitelstva? Očekáváte ve straně nějakou obrodu?

Václav Šmíd: „Také v prostějovských komunálních volbách budou z větší části rozhodovat

celostátní témata. Věřím, že za rok bude volič ‚chytřejší’, a to na základě způsobu jejich řešení novou vládou. Volební programy jednotlivých stran nebudou mít na výsledek voleb rozhodující vliv. Ledaže by se našlo třeba i uměle vyvolané téma, což nevylučuji. KSČM v Prostějově bude muset provést analýzu stavu ve straně, rozbor současného volebního programu a vytvoření nového založeného na řešení potřeb občanů města. Obrodu ve straně očekávám, bez ní bychom se přiblížili katastrofě.“

Jaroslav Šlambor: „Nejen parlamentní, ale i předchozí krajské volby by se mohly stát oním probouzejícím aktivačním políčkem, tentokráte do vlastní tváře. Komunální kampaň bude opět ve znamení boje proti těm ‚zlým, zločinným komunistům‘, rudým na radnici. Je přeci potřeba je ‚dorazit‘ ve jménu jediné pravdy, poslat je na ‚smetiště dějin‘. Upevnit tak těžce dobytou moc. Na to mohu říci jediné. Na smetiště dějin již neodvratně kráčí úplně jiný ekonomicko-společenský model. Krokem pomalým, ale stále se zrychlujícím. Je bláhové se domnívat, že myšlenku na spravedlivější uspořádání světa lze jednoduše zadupat do země. Možná na chvíli, ale ona stejně znovu vzklíčí. Najít recept na úspěch v komunálkách, nebude vůbec snadné. Potřebujeme vedle skalních členů strany získávat sympatizanty. Lidi, kteří dokáží pochopit, kdo je ochoten prosazovat jejich bytostné zájmy. Lidi, kteří nejsou egoisty myslícími nejen na svůj prospěch, ale i na ostatní, na obec, na společnost. A kteří se nebudou za svůj názor stydět. Pro KSČM by měla pro komunálky platit politická zásada – kdo nebojuje, nemá právo na vítězství. Osobně jsem přesvědčen, že analogie komunálek k parlamentním volbám se za rok konat nebude. Už jen proto, že ekonomicko-společenská situace bude od té dnešní zcela odlišná. Kormidlo lodě jménem Česká republika se totiž začne otáčet doprava, povede posádku do vod o nějaký ten stupeň chladnějších.“

Druhé ohlédnutí za parlamentnímiu volbami, exkluzivní rozhovory a analýzy z pohledu regionu i kraje najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 25. října