V úterý dopoledne se představitelé Olomouckého kraje, statutárního města Prostějov a Ředitelství silnic a dálnic sešli v těsné blízkosti dálničního sjezdu na centrum města v Dolní ulici. Společně tak oficiálně zahájili dlouho očekávanou rekonstrukci části dálnice vedoucí okolo Prostějova.


Konkrétně se bude jednat o zřízení připojovacích a odbočovacích pruhů na D46 a také o rozšíření mostu. Brífink stavby dálnice D46 Prostějov-střed byl pomyslným startem rozsáhlé opravy, která město Prostějov a jeho motoristy čeká. V letošním roce budou probíhat přípravné práce, sama stavební činnost proběhne v roce příštím, tedy 2021. „Jsem velice rád, že se tento úsek dočká opravy. Je nejnebezpečnějším úsekem na D46. Pochopitelně mě těší, že stamiliony korun potečou právě sem, protože oprava tohoto úseku dálnice je víc než potřebná,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
Dálnice D46 kolem Prostějova vznikla v letech 1986 a 1987 což znamená, že již nevyhovuje svými parametry ani požadavky na zatížení. Je potřeba provést opravy tak, aby parametry splňovaly dnešní požadavky na provoz dané komunikace. „Ruku v ruce s avizovanými pracemi při opravách mostu, nájezdů a sjezdů na D46 nás v příštím roce čeká také oprava komunikace ve Vrahovicích. Vše na sebe bude navazovat a tak předpokládáme, že dopravní zatížení města náhradními trasami bude značné. Uděláme vše pro to, aby průjezd městem byl co nejpříznivější. Na tyto opravy jsme čekali dlouhou dobu a já jsem rád, že je tady,“ řekl při setkání František Jura.
Minulé úterý zahájená stavba bude rozdělena do několika částí. „První je oprava mostu v Dolní ulici, druhou generální rekonstrukce mostu u firmy FCC, třetí etapou oprava estakády Haná a s tím souvisejících sjezdů i nájezdů. V lokalitě Prostějov-střed tím dojde k rozšíření celé mostní konstrukce a vzniku nových připojovacích a odbočovacích pruhů z dálnice, to znamená při sjezdu a nájezdu na dálnici. Dnes to nejde, dochází tam k nebezpečným situacím,“ popsal náměstek primátora pro stavební investice Jiří Rozehnal. Jak ještě dodal, součástí stavby by mělo být také odhlučnění u estakády Haná.