Je to zvláštní paradox. Přestože se všude hovoří o zdražování a následném šetření, chování drtivé většiny Čechů tomu tak úplně neodpovídá. Vyplývá to z aktuálního spotřebního koše Českého statistického úřadu (ČSÚ). Při analýze dat zjistíme, že šetřit chce téměř každý, ale hlavně na někom jiném. Pokud by například Češi přestali kouřit a pít alkohol, pak by jim každý měsíc v rozpočtu přibyly více jak 3 tisíce korun. Dalších významných úspor by dosáhli, kdyby místo aut začali ve větším využívat autobusy a vlaky.

 

Spotřební koš počítá s podílem jednotlivých druhů zboží a služeb na celkových výdajích průměrného obyvatele ČR. Průměrný plat v ČR aktuálně činí 37 929 Kč. Z něj Češi pravidelně utratí za jogurty 137 korun, za tvrdý alkohol 537 korun a lahvové pivo vytáhne z peněženky dalších 483 korun. Cigarety ubírají z měsíčního rozpočtu člověka v průměru 1 560 korun. Samozřejmě že se jedná o průměrné výdaje, které se u každého budou lišit. Pro všechny ovšem platí, že nejlepší je omezit ty výdaje, které nejsou nezbytné.

Vedle zlozvyků existují podle analýzy i další výdaje, které lze poměrně snadno omezit. Podle ČSÚ například průměrný Čech utratí za minerální vody a slazené nápoje téměř 385 korun měsíčně. Pokud dá čtyřčlenná rodina přednost pitné vodě z kohoutku, může tak ušetřit 1 500 korun.

Zejména ve větších městech, kde jsou restaurace dražší, lze výrazně ušetřit i na stravování. Jídlo z domova přidá do rodinného rozpočtu i 100 korun denně. Významně lze ušetřit také tím, pokud vyměníte auto za hromadnou dopravu.

Odborníci proto doporučují, aby si každý vytvořil určitý finanční polštář, ze kterého by mohl čerpat peníze v případě nenadálé události. Takový nouzový fond by měl mít výši asi třech měsíčních platů. Peníze navíc je nutné investovat, protože se dlouhodobě zhodnocují lépe než na bankovním účtu.

Kdyby například částku 3 000 korun, které průměrný Čech utratí za alkohol a cigarety, místo toho každý měsíc investoval po dobu 20 let do podílových fondů, tak by po dvou dekádách měl na účtu 1,2 milionu korun!

 

PRŮMĚRNÉ VÝDAJE ČECHŮ

NA VYBRANÉ ZBOŽÍ A SLUŽBY:

pekárenské výrobky, obiloviny                     1 075 Kč

maso                                                              1 605 Kč

mléko, sýry a vejce                                        1 131 Kč

jogurty                                                               137 Kč

ovoce                                                                493 Kč

zelenina                                                            556 Kč

káva, čaj a kakao                                              251 Kč

bydlení, voda, energie, paliva                       10 141 Kč

doprava                                                            3 933 Kč

pošty a telekomunikace                                   1 237 Kč

rekreace a kultura                                           3 091 Kč

restaurace, kavárny a podobná zařízení         1 488 Kč

minerální vody, nealko nápoje, šťávy                385 Kč

destiláty a likéry                                                537 Kč

víno                                                                    465 Kč

pivo                                                                    483 Kč

cigarety                                                         1 560 Kč

 

Tematickou stranu PROSTĚJOVSKO & FINANCE najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 21. listopadu