Ne zcela obvyklou nehodu vyšetřují po pátečním dopoledni 30. prosince policisté. Neslavně totiž skončil u Dobromilic poslední letošní lov pro partu myslivců. Na hon jeli jako páni na vlečce traktoru a cestou nabourali osobní automobil. Deset lidí bylo při nehodě zraněno, jeden z nich vážně.

„K nehodě došlo v katastru obce Dobromilice na komunikaci číslo 433 v blízkosti železničního přejezdu okolo desáté hodiny,“ informovala Miluše Zajícová, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Na vlečce tažené traktorem se vezlo osmnáct natěšených lovců se psy. Podle dostupných informací začal poblíž železničního přejezdu mezi Němčicemi a Výšovicemi soupravu předjíždět osobní automobil. V tu chvíli se ovšem traktorista zrovna rozhodl odbočit vlevo. Při nevyhnutelném střetu se zranilo deset osob.

„Jeden z účastníků nehody musel být letecky transportován do nemocnice,“ prozradila policejní mluvčí Miluše Zajícová a dodala: „Další osoby utrpěly lehčí zranění.“ Údaje o zdravotním stavu později upřesnil mluvčí nemocnice společnosti Agel. „V souvislosti s dopravní nehodou u Němčic nad Hanou na Prostějovsku přijala Nemocnice AGEL Prostějov deset zraněných osob. Pět účastníků nehody bylo po ošetření propuštěno do domácí péče, dalších pět osob pak zůstává i nadále v péči zdravotníků v prostějovské nemocnici,“ konstatoval v závěru uplynulého týdne Aleš Knesl.

Dechové zkoušky a orientační testy na návykové látky u řidičů byly negativní. Další okolnosti nehody jsou předmětem šetření,“ přidala Miluše Zajícová.

Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. „Zajistili jsme místo proti vzniku požáru, poskytovali jsme první pomoc a asistovali lékařské záchranné službě při ošetření a transportech zraněných,“ sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Bez ohledu na to, kdo nehodu zavinil, bude mít pro traktoristu a myslivce velmi nepříjemné následky. „Jízda osob na vlečce je samozřejmě podle vyhlášky nepřípustná,“ konstatovala policejní mluvčí. Pro traktoristu to tak může znamenat ztrátu řidičského oprávnění, myslivci mohou přijít o lovecké lístky a zbrojní průkazy. „Vědomě porušili platné ustanovení zákona, čímž porušili zásadu spolehlivosti. Vzhledem k tomu jim může správní orgán odebrat lovecké lístky i zbrojní průkazy, což je dnes zcela běžná praxe,“ prozradil Večerníku policejní specialista, který se dlouhodobě zabývá problematikou zbraní a zbrojních průkazů.

Policie musela po dobu vyšetřování na místě odklánět dopravu. Uzavření komunikace trvalo dvě a půl hodiny.