„Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví,“ tvrdil Karel Čapek. Potvrzením této myšlenky jsou nepochybně skutky Oleksandra Kutlana. Před dvěma lety tento Ukrajinec vykradl v Prostějově dům, zdejší soud jej poslal za mříže, on však uspěl s odvoláním, a nakonec vyvázl s podmínkou. Jenže vzhledem k jeho povaze a životnímu stylu mu to stejně nebylo nic platné. Okresní soud v Prostějově minulé úterý rozhodl o tom, že si trest nakonec bude muset odsedět.

Oleksandr Kutlan před Vánoci roku 2018 vyloupil v Prostějově rodinný dům. Za to byl prostějovským soudem odsouzen k nepodmíněnému trestu v délce 30 měsíců. Brněnský odvolací soud se však rozhodl dát mu ještě šanci a trest změnil na podmíněný. „Svoji roli v tom sehrály dvě nové polehčující okolnosti. V první řadě to byla náhrada škody a úplné doznání,“ vysvětlil soudce Petr Vrtěl.

Jenže onou „podmínkou“ bylo to, že Kutlan v dalších letech povede řádný život. To se mu však nepodařilo. V sousedním Blansku byl opakovaně odsouzen za výtržnictví. Toho se dopustil mimo jiné tím, že jednoho z hostů restaurace zmlátil údery pěstí do obličeje a na dalšího se sápal. Na servírku měl pokřikovat, že ji „ošuká“ a s dalším z hostů se „vypořádal“ tak, že mu postavil židli na auto. Za to byl soudy již pravomocně odsouzen k 18 měsícům vězení a pětiletému zákazu pobytu na území ČR.

Vzhledem k těmto skutečnostem nemohl soud rozhodnout jinak než mu podmíněně odložený trest převést na trest nepodmíněný a poslat jej na dalších 30 měsíců za mříže. „Bylo prokázáno, že odsouzený nevedl řádný, ale naopak nezřízený život. Nevyužil tak šanci, kterou dostal,“ odůvodnil přeměnu trestu soudce Petr Vrtěl. 

Kutlan vypovídal pomocí videokonferenčního zařízení. Přestože pod vlivem alkoholu zřejmě bývá agresivní, ve střízlivém stavu působil spíše apaticky, na otázky odpovídal stroze a zdálo se, že je se svým osudem zcela smířen.

O tom ostatně svědčí i fakt, že se na místě vzdal práva stížnosti, usnesení o jeho neosvědčení v době podmíněného odsouzení je tak již pravomocné.