Zastupitelé a zastupitelky v úterý 21. února hlasovali o koupi hned dvou budov do majetku města. Jednou z nich byla bývalá synagoga v Demelově ulici, takzvaná stará. Magistrátu ji nabídli manželé Skácelovi. Rada statutárního města tuto transakci nedoporučila, a nejvyšší orgán památku z 19. století se s jejím verdiktem ztotožnil. Ne tak ovšem Jindřich Skácel starší...

„Od roku 2017 mají budovu v majetku současní majitelé. Památka je čtyři roky zařazená mezi ohrožené,“ uvedla k možnosti odkupu náměstkyně Milada Sokolová (ODS spolu s nezávislými osobnostmi města Prostějov). „Nabízena byla za necelých sedm milionů, původní cena přitom byla 400 tisíc korun a jen statické zajištění by vyšlo na více než šest milionů korun. Za stejnou cenu, za jakou majitelé budovu získali, ji nyní prodat nechtěli,“ objasnila rozhodnutí Sokolová.

Kolem možnosti odkupu se následně rozvířila debata. „Cena je přemrštěná a neodpovídá realitě,“ souhlasil s radními opoziční zastupitel Martin Hájek. Zároveň však upozornil na hodnotnost budovy. „Město by mělo dále jednat s majiteli a prověřit důkladně možnosti využití i získání případné dotace. Neříkám přitom, že bychom měli budovu koupit za každou cenu,“ řekl Hájek. Pavel Dopita zase upozornil, že jde o unikátní stavbu. „Je to jedna ze čtyř synagog v České republice postavených v klasicistním empíru,“ uvedl zastupitel za SPD. Na závěr diskuse neprošel protinávrh Martina Hájka, který by zavázal vedení města dále s majitelem jednat o ceně.

Magistrát totiž původně navrhoval výrazně nižší částku než majitel. „Vaši nabídku čtyři sta tisíc korun nelze z naší strany přijmout, vždyť je to pouze 5,8 procenta z odhadu nemovitosti. Stále si myslíme a nejsme sami, i pan opoziční zastupitel Martin Hájek, se kterým jsme navázali kontakt, je přesvědčen, že by se o synagogu a její budoucnost nejlépe postaralo město,“ napsal na radnici Jindřich Skácel, majitel nemovitosti.

Večerník jej po rozhodnutí zastupitelstva oslovil s prosbou o reakci. „Jsem přístupem města vyloženě zklamaný,“ vyjádřil se na rovinu. „Abych zabránil vysoké pokutě od památkářů, tak jsme budovu spravili a nyní bych chtěl, aby v našem díle někdo pokračoval. Já na to peníze nemám!,“ hořekoval. Rada nebere v potaz, že jsme za pětadvacet milionů korun opravili okolní domy. A už jsme důchodci,“ poznamenal Skácel už smířlivě a s úsměvem. A prozradil že i do synagogy investoval. „Například do bytů v dolní části objektu.“

O památku na židovskou minulost Prostějova se stará spolek Hanácký Jeruzalém. Ten také v minulosti pořádal i akce spojené se starou synagogou. „Budova, o kterou jde, což je stará synagoga, je v majetku soukromého vlastníka. Ten by se o ni měl starat tak, jak předepisuje v těchto případech zákon,“ konstatoval předseda spolku Michal Šmucr. „Pokud to chtěl prodat městu, je to vždy otázka kupujícího a prodávajícího. Jestliže se nedohodli na ceně, je to vždy svrchované právo nakupujícího, tedy města. A to se kromě všeho jiného musí chovat jako řádný hospodář,“ vyjádřil se exkluzivně pro Večerník.

 

Podrobné zpravodajství ze 4. jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 27. února