Když se u nás feťáci pobijou, tak se přitom i v zimě vysvlíknou… Variace na text notoricky známého hitu kapely Kabát asi nejlépe vystihuje událost, k níž došlo koncem letošního února na tzv. feťáckém hradě.

Tak se přezdívá domu na samém začátku Krasické ulice, který ani po zavření někdejšího „hradního pána“ a vyhlášeného drogového dealera Lukáše Šindýlka nepřestává být útočištěm mnoha feťáků z celého Prostějova. Věc se probírala minulé úterý 12. září u prostějovského soudu, Petr Maťcha od něj nakonec odcházel s 3,5letým trestem vězení.

 

Za vším hledej ženu. Toto pořekadlo platilo i v případě rvačky dvou feťáků o auto, které nepatřilo ani jednomu z nich. Urostlý Petr Maťcha se totiž pod vlivem drog vrhl na svého feťáckého „kamaráda“. Stalo se tak na základě žádosti bývalé partnerky a matky jeho dcery. Vzhledem k Maťchovým fyzickým předpokladům i teleskopickému obušku v ruce se nejednalo o právě rovný souboj…

V kuchyňce domu v Krasické ulici se jedenatřicetiletý Maťcha dožadoval drog a peněz, přičemž napadeného mlátil obuškem a kopal do něj. Ve finále jej obral o klíče od auta, v němž měl poškozený své věci, a donutil ho, aby se svlékl do trenek. Následně jej doslova vykopl na mrazivý vzduch a zamkl. Poté přejel s autem do sousední ulice, ukradl z něj brýle, obnošené značkové bundy a trička patřící zmlácenému.

Po krádežích měl pracovat

Pro Maťchu to bylo o to horší, že v té době byl kvůli krádežím odsouzen k trestu obecně prospěšných prací. Ten mu byl následně zrušen a místo něj už putoval za mříže. Obžalovaný v celé rvačce dlouho viděl pouze spravedlivý boj, jehož prostřednictvím chtěl získat to, co mu údajně patří. Teprve s odstupem času si začal uvědomovat, že to poněkud přehnal, a dokonce svoji vinu plně doznal. Díky spolupráci jeho obhájkyně a státního zástupce tak bylo možné uzavřít dohodu o vině a trestu, kterou soud během úterního veřejného zasedání posvětil.

Platit bude asi jen pojišťovně

Obě procesní strany se dohodly na tom, že za loupež si Petr Maťcha zaslouží nepodmíněný trest 3,5 roku a zároveň bude muset zaplatit zdravotní pojišťovně něco přes 4 000 korun jako náklady na léčení poškozeného. Zmlácený a ponížený muž si rovněž za ukradené věci nárokoval celkem 60 000 korun. Jelikož však nebyl schopný doložit jejich skutečnou hodnotu ani původ, trestní senát jej odkázal na civilní soud.

Rozsudek je již pravomocný.